Wielka sala sejmowa w Warszawie to być może pierwsze, co przyjdzie nam na myśl, kiedy słyszymy słowo “demokracja”. Często zapominamy, że polityka, jak i zmiany, które niesie, zaczynają się już w małych gminach. I że młodzież także może dawać im początek.
132 zgłoszenia – to wynik II Konkursu Nasz Zabytek w województwie śląskim. Podczas trwającego 3 tygodnie naboru zgłoszeń (7-27.11.2022) lokalne społeczności przesyłały do Fundacji swoje pomysły na nową funkcję budynku dawnego szybu Franciszek w kopalni Wawel Obiekt ten zwyciężył w I Konkursie Nasz Zabytek, a jego właściciel – Miasto Ruda Śląska - otrzyma od Fundacji grant w wysokości 1 000 000 PLN na rewaloryzację i dostosowanie zabytku do wybranej w konkursie funkcji społecznej.
Połączenie tradycji z nowoczesnością, kultura i tradycja śląska, food trucki, lokalne wyroby, pokazy rzeźbienia w lodzie i wiele innych atrakcji czeka na was na jarmarku barbórkowym w Zabrzu.
Codzienność to słowo, które kojarzy nam się z rutyną, nudą, czy też niepewnością. Nic bardziej mylnego! Naprzeciw stereotypom, dzięki stereotypom – wychodzi nietuzinkowy autor, którego rysunki są dowodem na to, że absurd i dozę humoru możemy znaleźć niemalże wszędzie.
Erasmus+ jest programem dla uczelni wyższych, ich studentów i pracowników. Jego celem jest podnoszenie jakości kształcenia, poprzez rozwijanie międzynarodowej współpracy między uczelniami oraz wspieranie mobilności studentów i pracowników szkół wyższych.
23 listopada w klubokawiarni Drzwi Zwane Koniem odbyła się prezentacja „CZARNEJ KARTY” – projektu realizowano w ramach Dni Awangardy organizowanych przez Instytut Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego we współpracy z Ośrodkiem Badań nad Awangardą Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Końcówka listopada – mróz, drżenie kolan, lodowaty wiatr i wszechobecna wilgoć. W taki dzień, jak ten, nie jest łatwo zmusić się do wyjścia na miasto. Osłodzić tą trudną podróż może nam jednak pasjonująca opowieść. A tych najlepiej słucha się przecież przy gorącej herbacie!
Jak co roku Bytomianie uczcili pamięć o odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Coroczny bieg organizowany w ramach obchodów Święta Niepodległości w tym roku przyciągnął wielu ludzi także spoza miasta!
Mieliśmy ogromny zaszczyt gościć w naszym instytucie Pana Macieja Stachurę – Sekretarza Miasta Katowice. Z racji swojego ogromnego doświadczenia w pracy medialnej, chętnie postanowił podzielić się z nami swoją szeroką wiedzą na temat wystąpień publicznych w kontekście prowadzenia i udzielania wywiadów medialnych.
W tym roku od 16 do 18 grudnia Katowice będą miastem, w którym odbędą się Mistrzostwa Europy Open i Kobiet w Szachach Szybkich i Błyskawicznych. Za organizację turnieju odpowiada Śląski Związek Szachowy, a patronem jest Europejska Federacja Szachowa, a także Polski Związek Szachowy.