Europejski Rok Młodzieży w Gliwicach

0
150

Miasta żyją pulsem swoich mieszkańców. Tętnią ich energią do społecznych zmian i oddychają tlenem zrodzonym z ich zaangażowania. Z takich właśnie założeń wychodziliśmy, ruszając na gliwicki rynek z nową inicjatywą. 

Dnia 3 grudnia 2022 roku zorganizowaliśmy wydarzenie outdoorowe, będące częścią  projektu Młodzieżowa Akademia Demokracji Lokalnej. W jego ramach, przeprowadziliśmy ankietę, której celem była weryfikacja poziomu wiedzy obywateli województwa śląskiego na temat funkcjonowaniu samorządu terytorialnego w Polsce. Miała także za zadanie zdiagnozować potrzeby miejscowej młodzieży.  

Ankieta została stworzona wspólnie przez młodzież, uczestniczącą w projekcie Młodzieżowej Akademii Demokracji Lokalnej. Podzieliliśmy się na grupy, z których każda składała propozycje, jakie pytania mogą paść w sondażu. Następnie wspólnie głosowaliśmy nad tym, czy daną propozycję zachować czy odrzucić.

Po stworzeniu ankiety wszyscy ruszyliśmy na gliwicki rynek. Wzięliśmy ze sobą termos gorącej herbaty i kubki z kodami QR, odsyłającymi do sondażu. Zamysł inicjatywy był bardzo prosty. Podchodziliśmy do przechodniów, by zaproponować im rozgrzanie się gorącą, darmową herbatą. Chętnym wyjaśnialiśmy cel akcji i pokazywaliśmy kod QR na wręczonym kubku.

Link do ankiety dla zainteresowanych można znaleźć tutaj.

Rozgrzanie gliwickich przechodniów gorącą herbatą w chłodne dni nie było naszym pierwszym tego typu dokonaniem. W zeszłym miesiącu przeprowadziliśmy bardzo podobną akcję “Rozgrzej się legendarnie” promującą znajomość śląskich legend. 

Każda z tych akcji pomaga nam zrozumieć coraz lepiej, od jak małych rzeczy może zaczynać się zaangażowanie obywatelskie. I że zawsze znajdzie się w nim miejsce dla młodych, pragnących zmiany ludzi. Nawet, jeśli jedyne, co mają do dyspozycji, to termos herbaty i zapał do działania.