Czym pragnie być „ZWROTNICA”? – projekt artystyczny „CZARNA KARTA”

0
163

23 listopada w klubokawiarni Drzwi Zwane Koniem odbyła się prezentacja „CZARNEJ KARTY” – projektu realizowano w ramach Dni Awangardy organizowanych przez Instytut Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego we współpracy z Ośrodkiem Badań nad Awangardą Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dni Awangardy stanowią jedno z sześciu wydarzeń, organizowanych przez sześć polskich uniwersytetów w sześciu miastach: w Katowicach, we Wrocławiu, w Poznaniu, Lublinie, Warszawie i w Krakowie. Publikacja „CZARNEJ KARTY” jest wynikiem pracy studentek i studentów kierunków: Sztuka pisania oraz Twórcze pisanie i marketing wydawniczy Uniwersytetu Śląskiego. Inicjatorami projektu są: Marta Baron-Milian i Piotr Bogalecki. Za projekt graficzny i skład wydania odpowiada Magdalena Nazarkiewicz. 

Założeniem projektu „CZARNA KARTA” było dowolne zrekonstruowanie fragmentów manifestu Tadeusza Peipera – „Punkt wyjścia”. Spotkanie prowadzone przez Krzysztofa Hoffmanna rozpoczęło się od prezentacji wierszy Jakuba Kornhausera, Marcina Mokry, Anity Głowackiej i Anouk Herman. Podczas rozmowy z osobami zaproszonymi, poruszony został temat związków awangardy z poezją współczesną, pytano także o osobisty stosunek autorów i autorek wobec poezji czy wpływ otoczenia na twórczość poetycką. Finałem spotkania była prezentacja „CZARNEJ KARTY”, podczas której przeczytane zostały prace literackie: Anouk Herman, Martyny Czech, Doroty Kołodziej, Anity Głowackiej, Weroniki Łęskiej, Kaliny Kubiniok, Moniki Błaszków i Macieja Mazura. W tle wyświetlono pokaz prac Martyny Czech, uczestniczki oraz ilustratorki projektu. 

„Zwrotem ku teraz pragnie być ZWROTNICA” – pisze Peiper w manifeście awangardowym. A ku czemu zwracają się uczestnicy? W „CZARNEJ KARCIE” pojawiły się różnorodne formy literackie: poezja, proza, manifest. Nie zabrakło satyry czy współczesnych odniesień.

Odpowiedz

Napisz komentarz
Twoje imię