Obchody Narodowego Dnia Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”

0
57

W biało-czerwonym kalejdoskopie narodowej historii ukazuje się pewien mrok – ślady po bohaterach, których walka o wolność pozostawiła piętno na kartach naszego dziedzictwa. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” staje się nie tylko hołdem dla tych niezłomnych wojowników, ale także okazją do zanurzenia się w opowieść o ich heroicznych działaniach. 

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to hołd oddany tym, którzy nieugięcie stawiali czoła reżimowi komunistycznemu po zakończeniu II wojny światowej. Powstanie tego symbolicznego święta, obchodzonego w dniu 1 marca, wiąże się z chęcią uczczenia bohaterów walczących o niepodległość Polski w okresie powojennym.

Korzystając z przysługującego mu konstytucyjnego prawa do inicjatywy ustawodawczej, w 2010 roku Prezydent Lech Kaczyński przedstawił projekt ustawy dotyczącej ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Zaproponowane święto państwowe miało być obchodzone 1 marca każdego roku. Po tragicznej śmierci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, projekt ten został podtrzymany przez jego następcę, Prezydenta Bronisława Komorowskiego. 3 lutego 2011 roku Sejm zatwierdził ustawę, ustanawiającą dzień 1 marca jako Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Główne uroczystości w Katowicach związane z tym świętem zaplanowane są w dniu 1 marca 2024 roku w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, przy placu ks. E. Szramka 1 w Katowicach. Serdecznie zapraszamy już od godziny 10:30 na koncert Orkiestry KWK „Wujek” Polskiej Grupy Górniczej. O godzinie 11:00 rozpocznie się msza św. celebrowana w intencji Żołnierzy Wyklętych, a po niej uczestnicy przeniosą się na plac ks. E. Szramka. Tutaj planowany jest m.in. apel pamięci. Na zakończenie uroczystości delegacje złożą kwiaty i wiązanki w kaplicy „Golgota Ojczyzny”. Również o godzinie 11:00 w Kościele Mariackim odbędzie się msza święta ku czci pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w wydarzeniach lokalnych, przyczyniając się tym samym do pielęgnacji pamięci o zapomnianych bohaterach.

Odpowiedz

Napisz komentarz
Twoje imię