Katowickie Legendy przy gorącej herbatce 

0
86

Końcówka listopada – mróz, drżenie kolan, lodowaty wiatr i wszechobecna wilgoć. W taki dzień, jak ten, nie jest łatwo zmusić się do wyjścia na miasto. Osłodzić tą trudną podróż może nam jednak pasjonująca opowieść. A tych najlepiej słucha się przecież przy gorącej herbacie! 

Dnia 18 listopada 2022 roku przeprowadziliśmy inicjatywę na katowickim rynku oraz w jego okolicach. Zabraliśmy ze sobą termos, pełen gorącej herbaty, pudełko cukru i kubeczki na napój, po czym udaliśmy się na rynek.

Akcja polegała na rozdawaniu przechodniom kubków z darmową herbatą. Podchodziliśmy do zmarzniętych ludzi i oferowaliśmy im napój i torebeczkę cukru. Wielu ludzi z radością przyjęło niespodziewaną okazję ogrzania się i ugaszenia pragnienia.

W całej inicjatywie nie chodziło jednak tylko o herbatę. Miała ona miejsce w ramach projektu “Rozgrzej się legendarnie”. Celem tego przedsięwzięcia jest zwiększenie wiedzy oraz świadomości mieszkańców Katowic na temat legend, kultury i tradycji własnego miasta i popularyzacja związanych z nim podań i ciekawostek.

W jaki sposób jedno łączy się z drugim? To proste! Kubeczki z darmową herbatą naznaczone były kodem QR, którego zeskanowanie prowadziło wprost do głównej strony projektu, gdzie można zapoznać się z serią podcastów, które, przy pomocy zajmującej opowieści, poszerzą wiedzę słuchaczy o katowickich legendach i zwyczajach. Można dowiedzieć się tam czegoś m. in. o “Śląskim Kopciuszku” czy “Zmorze w czerwonej chuście”.

Link do strony dostępny jest tutaj.

Przechodnie, którym rozdawaliśmy herbatę, byli bardzo zróżnicowani. Od nastolatek, przez starszych panów po zakonnice. Wierzymy, że każdej z osób, która miała okazję napić się rozgrzewającego napoju i posłuchać katowickich legend, łatwiej było przetrwać mroźny listopadowy dzień, a przy okazji mogli się oni dowiedzieć czegoś pasjonującego o historii Katowic.