Katowice Europejskim Miastem Nauki

0
115

Katowice są pierwszym w historii miastem z Europy Środkowo-Wschodniej uhonorowanym tytułem Europejskiego Miasta Nauki, wraz z tytułem Katowice otrzymały prawo współorganizacji Europejskiego Otwartego Forum Nauki w 2022 r. oraz pełnienia roli gospodarza Europejskiego Otwartego Forum Nauki w 2024 r.

EuroScience Open Forum 2024 to konferencja odbywająca się co 2 lata, poświęcona kluczowym dla przyszłości świata badaniom naukowym i innowacjom na którą przyjadą największe autorytety naukowe z całego świata. Katowicka edycja odbędzie się w terminie 12-15 czerwca 2024 r. Program konferencji obejmuje: wykłady, seminaria, debatę, warsztaty, prezentacje posterowe i wystawy, interaktywne sesje, a także szeroki wachlarz propozycji form zaangażowania publicznego. Hasło przewodnie ESOF 2024 brzmi “Życie zmienia naukę” (Life changes science).

Tytuł honorowy miasta związany jest z celami zaplanowanymi na 2024 rok pod hasłem „stwórzmy z nauki nowy przemysł”. Obok ambitnych planów, miasto posiada już tytuł Miasta Muzyki UNESCO, program zakłada działania zmierzające do rozwoju infrastruktury naukowej regionu. Co zawiera ta „imponująca liczba naukowa”? To kilkadziesiąt publicznych i niepublicznych uczelni oraz ośrodków badawczych, kształcących w różnych dziedzinach, z naciskiem na unikatowe kompetencje technologiczne. Istnieje bardzo dobra współpraca ośrodków kulturalnych i biznesowych. To liczne kongresy, wydarzenia, imprezy, festiwale, takie jak: Europejski Kongres Gospodarczy, Intel Extreme Masters, Industriada, Tauron Nowa Muzyka, Off Festiwal czy Międzynarodowa Olimpiada Astronomii i Astrofizyki.

Najważniejszym celem EMNK 2024 jest zainicjowanie transformacji regionu poprzez naukę, zapewnienie mieszkańcom nieograniczonego dostępu do wiedzy oraz uczynienie z niej podstawowego instrumentu dialogu obywatelskiego. EMNK 2024 ma pozwolić na ukazanie bogactwa śląskiej nauki na europejskiej arenie badawczej oraz umożliwić jej bliskie poznanie mieszkańcom regionu.

Miasto Nauki ma być oparte na trzech fundamentach:

  • całorocznym programie obchodów, budowanym wokół 50 problemów polskiej i światowej nauki, których rozwiązanie ma bezpośredni wpływ na nasze życie;
  • organizacji konferencji EuroScience Open Forum – europejskiej platformy dyskusji o przyszłości nauki;
  • infrastruktury Miasta Nauki, czyli dążeniu do utworzenia w Katowicach Zielonej Strefy Nauki oraz stworzenia w regionie Sieciowego Centrum Nauki prowadzonego przez uczelnie Konsorcjum. Sercem i osią dla planowanych zmian infrastrukturalnych jest rzeka Rawa i dążenie do przywrócenia jej mieszkańcom.

Odpowiedz

Napisz komentarz
Twoje imię