Klimatyczne Katowice

0
66

W sercu klimatycznej rewolucji stoi młodzież, gotowa podjąć wyzwania związane z ochroną naszej planety. W Katowicach, miasteczku o bogatej historii górniczej, uczniowie z różnych szkół przyjęli rolę pionierów w walce ze zmianami klimatycznymi. Projekt „Klimatyczne Katowice” nie tylko podnosi świadomość ekologiczną, ale także stawia konkretne kroki w kierunku zrównoważonego stylu życia w szkołach.

Pilotażowy program edukacyjny z zakresu zmian klimatycznych, który rozpocznie się w styczniu 2024 roku w katowickich szkołach podstawowych, w 6 placówkach. Program nauczania został sporządzony przy udziale grupy składająca się z nauczycieli, wykładowców akademickich i urzędników miasta.

Nauczyciele otrzymają dostęp do scenariuszy zajęć, których celem jest realizacja interdyscyplinarnego programu edukacyjnego poprzez warsztaty i zajęcia terenowe oraz tradycyjne zajęcia szkolne, które mają aktywizować uczniów do poszerzania wiedzy bez obowiązkowych form sprawdzania umiejętności. Podstawowy zamysł przedsięwzięcia to kontakt dzieci z przyrodą przy jednoczesnej edukacji środowiskowej. Wymiar działań edukacyjnych ma zwrócić uwagę na drastyczne zmiany klimatyczne czy środowiskowe poprzez wykorzystywanie nietypowych źródeł wiedzy: filmy, sztuka czy literatura.

Program edukacyjny jako tło do koniecznych zmian w funkcjonowaniu szkolnictwa. Szkoła w sposób autentyczny nie może mówić o zielonej transformacji, zmianach klimatu czy ochronie środowiska, nie angażując się w to w pełni. Razem ze zmianami w programach nauczania, muszą też przyjść zmiany w funkcjonowaniu samych placówek. Szkoły, które nie segregują odpadów, które w bufetach podają śniadania w jednorazowych plastikowych woreczkach czy te, w których ogrzewanie jest włączone mimo otwartych okien, powinny wystawić sobie ocenę za nieodrobione zadanie domowe.