Dzień Otwarty Schronu w Miechowicach

0
144

24 września miłośnicy historii będą mogli zagłębić się w tragiczne wydarzenia 1945 roku odwiedzając Schron Miechowice, gdzie czekać będzie dedykowana wystawa.

Cały schron przeciwlotniczy liczy około 100 metrów długości, ma 2 metry wysokości i 1,5 metra szerokości. Prawdopodobnie powstał on w latach II wojny światowej, między 1942 a 1944 rokiem i mógł pomieścić około 250 osób. Dość ciekawa jest jego budowa. Dolna część zbudowana jest z betonowych bloków oraz częściowo z cegły, zaś górna część z żelbetowych bloków w kształcie łuku. Do dzisiaj zachowały się także oryginalne wywietrzniki, dzięki którym do wnętrza schronu dopływało świeże powietrze.

W schronie powstała m.in. wystawa upamiętniająca dramatyczne wydarzenia ze stycznia 1945 roku, zwana Tragedią Miechowicką. Przygotowanych zostało dwanaście nowych ekspozycji. Wśród nowości jest także zmienione nagranie, które będzie towarzyszyć państwu w trakcie zwiedzania. Wymienione zostało nagłośnienie oraz oświetlenie schronu. Emocji doda nowy efekt specjalny – w schronie powstała inscenizacja nalotu bombowego, wzmocniona działaniem lamp stroboskopowych.

Organizatorzy wydarzenia odradzają wizytę w schronie z małymi dziećmi oraz osobom, które mają nadwrażliwość słuchową lub klaustrofobię. 

Dzień Otwarty jest zaplanowany na 24 września – wtedy od godziny 12:00 do 18:00 goście będą mogli swobodnie zwiedzić miechowicki schron.

Odpowiedz

Napisz komentarz
Twoje imię