83. rocznica spalenia synagogi w Ustroniu

0
143

W czwartek 15.09.2022 odbyły się obchody 83. rocznicy spalenia synagogi w Ustroniu. Coroczne wydarzenie na ma celu upamiętnienie społeczności żydowskiej z tych okolic. 

Instytut Śląska Cieszyńskiego wraz z Miastem Ustroń oraz Gminą Wyznaniową Żydowską w Bielsku-Białej, już kolejny raz upamiętniły spalenie synagogi w Ustroniu. Uroczystości obejmowały przemówienia organizatorów i zaproszonych gości  oraz apel pamięci, podczas którego odczytano nazwiska osób, które 83 lata temu zginęły w Ustroniu. Następnie miejsce miały wspólne modlitwy duchownych: Kościoła Rzymskokatolickiego, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Kościoła Zielonoświątkowego, Chrześcijańskiej Wspólnoty Życie i Misja oraz przedstawicieli Gmin Wyznaniowych Żydowskich. 

Podczas uroczystości, wszystkim uczestniczącym towarzyszył dźwięk szofaru, czyli żydowskiego rogu ceremonialnego, który miał podkreślić powagę wydarzenia. Dodatkowo zaplanowany został również program artystyczny z utworami muzyki żydowskiej. Na samym końcu obchodów zaproszone delegacje złożyły kwiaty oraz zapaliły znicze pod pomnikiem, upamiętniającym spalenie synagogi, znajdującym się na ulicy Ogrodowej. 

Instytut Śląska Cieszyńskiego co roku organizuje obchody tej rocznicy, pokazując tym samym, jak istotna jest historia lokalna. W tym roku honorowy patronat nad wydarzeniem objął Mirosław Suchoń, Poseł na Sejm RP. Serdecznie gratulujemy partnerowi naszego portalu i życzymy dalszej wytrwałości w trosce o upamiętnianie lokalnej historii.