Zwiedzanie fortów obronnych zlokalizowanych w Węgierskiej Górce

0
24

W cieniu górskich szczytów, tam, gdzie historia splata się z majestatem natury, czeka na nas niezwykła przygoda – zwiedzanie fortów obronnych w Węgierskiej Górce. Projekt „Na Żywiecczyznę Wróć”, czyli gdzie mury opowiadają historię przeszłości, a widoki zapierają dech w piersiach.

Na Żywiecczyznę wróć – to projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+, który ma na celu przybliżenie kultury żywieckiej rdzennym obywatelom Śląska. Mieszkańcy konurbacji śląskiej niewiele wiedzą o kulturze i historii Żywiecczyzny, która często traktowana jest przez nich jako oczywista część Śląska, bez głębszej refleksji nad tym, że częścią województwa śląskiego stała się dopiero w 1999 roku.

Pierwszym podjętym działaniem było zobaczenie wszystkich fortów obronnych, a także zwiedzenie tych udostępnionych dla turystów, które znajdują się w Węgierskiej Górce. Po przyjeździe na miejsce udaliśmy się do fortu Wędrowiec, który obecnie stanowi Izbę Pamięci Schronu Wędrowiec, gdzie można było poznać historię wszystkich pięciu fortyfikacji. Schrony w Węgierskiej Górce powstały na przełomie lipca i sierpnia 1939 roku, w planie było wybudowanie dziewięciu fortyfikacji, jednak udało się skończyć tylko pięć. Cztery z nich brały udział w walkach we wrześniu 1939 roku, stawiając zaciekły opór przeważającym siłom hitlerowców. W związku z tymi wydarzeniami Węgierska Górka zyskała symboliczną nazwę ,,Westerplatte Południa”. Następnie grupa wyruszyła w dalszą drogę, aby zwiedzić kolejne fortyfikacje i zjeść wspólny posiłek w pobliskiej karczmie. 

Forty obronne w Węgierskiej Górce oferują nie tylko wiedzę historyczną, ale także spektakularne widoki na otaczające góry, doliny i lasy. Ze szczytów umocnień rozciągają się malownicze panoramy, które zachwycają i pozostawiają niezapomniane wrażenia
Zachęcamy do odwiedzenia podstrony internetowej projektu, gdzie można zapoznać się z relacjami ze wszystkich wypraw oraz odsłuchać podcasty o historiach i legendach z terenów dzisiejszej Żywiecczyzny i zapoznać się ze śpiewnikiem góralskich pieśni.

Odpowiedz

Napisz komentarz
Twoje imię