Zajęcia historyczne w szkołach

0
180
Grupa 4 osób z biało-czerownymi flagami i akcesoriami z logo projektu na Rynku w Katowicach.

W ramach obchodów 100 rocznicy III Powstania Śląskiego w całym województwie śląskim w 2021 roku odbyło się wiele działań upamiętniających zwycięskie zrywy mieszkańców naszego regionu, walczących o przynależność do Polski. Jednym z nich był projekt Śląskie Drogi Niepodległej, poświęcony historii regionu w kontekście odzyskania przez Polskę niepodległości i finansowany ze środków Funduszu Patriotycznego Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej IM. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

W ramach projektu odbyły się zajęcia w szkołach, na których poruszano takie zagadnienia jak: sytuacja śląska w 1918 roku, losy Górnego Śląska w dwudziestoleciu międzywojennym, wybrane postacie historyczne z okresu powstań śląskich, plebiscyt na Górnym Śląsku czy autonomia Województwa Śląskiego. Za pomocą tego projektu organizator – Instytut Roździeńskiego, chce promować przede wszystkim postawy patriotyczne oraz wzorce postaw obywatelskich poprzez przekazywanie wiedzy, dotyczącej wkładu regionu Górnego Śląska w odzyskanie niepodległości.

Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach, które wzbogacone zostały o różnego rodzaju materiały. Społeczność szkolna zadawała wiele pytań wykazując tym samym zainteresowanie tematyką prezentowaną przez Instytut Roździeńskiego. Na koniec zajęć uczniowie brali również udział w teleturnieju na platformie kahoot, gdzie mogli sprawdzić swoją wiedzę. Jak się później okazywało, poprzez udział w zajęciach zdobyli oni nowe informacje dotyczące regionu i jego historii. Nauczyciele byli bardzo zadowoleni  z możliwości udziału w projekcie i często podkreślali, że bardzo się cieszą z powodu tego, że młodzi ludzie jeszcze interesują się regionem, z którego pochodzą i tak aktywnie uczestniczą w zajęciach z historii. 

Dodatkowymi elementami projektu był cykl 4 gier terenowych happeningi niepodległościowe 11 listopada oraz wirtualna wystawa. Zapraszamy do zapoznania się z podstroną internetową projektu. 

Odpowiedz

Napisz komentarz
Twoje imię