XI Bieg Tropem Wilczym

0
56

5 marca 2023 r. odbyła się XI edycja projektu “Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Projekt ten jest ogólnopolską akcją organizowaną przez Fundację Wolność i Demokracja i w tym roku, mija pełna dekada od pierwszego biegu. Celem jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

Początkowo w biegach uczestniczyło tylko kilku pasjonatów historii, ale ich entuzjazm oraz poświęcenie pozwoliło na zgromadzenie coraz to większej ilości osób. Od 2015 r. bieg zyskał charakter ogólnopolski i od tego momentu jest wpisany w kalendarz polskich wydarzeń biegowych. W 2020 r. rekordowo uczestniczyło ponad 75 tys. biegaczy w 370 lokalizacjach. Do biegów zorganizowanych w Polsce, przeprowadzono również biegi za granicą. W znanych miastach takich jak Londyn, Chicago, Nowy Jork, Christchurch czy Rzymie i Wilnie. 

Każda edycja biegu ma swoich bohaterów, w poprzednich mogliśmy usłyszeć i zapoznać się z takimi postaciami jak Stanisława Rachwałowa, Hieronim Dekutowski czy Zbigniew Matysiak. W tym roku bohaterami biegu byli Alina Wnorowska; Irena Szajowska; Tadeusz Płużański i Witold Pilecki. 

Na terenie naszego województwa, zorganizowano biegi w ponad 10 miastach. M.in. w Gliwicach, Sosnowcu, Bielsku-Białej, Częstochowie czy Raciborzu. Trasy zazwyczaj podzielone były na 3 kategorie: dzieci, kobiety i mężczyźni. Mogły też pojawić się różne wariacje dystansowe. Sztandarową (bieg główny) była trasa o długości 1963 metrów, nawiązująca do śmierci Józefa Franczaka ps. “Lalek” w roku 1963 r. To właśnie on jako ostatni wyklęty, zginął podczas akcji.

W wielu miastach dodano jednak dodatkowe trasy o długości od 2 do nawet 11 km. Na linii startowych rozsianych po województwie śląskim pojawili się wszyscy, od rodziców z dziećmi, dziadków z wnukami do przeróżnych grup survivalowych czy drużyn harcerskich. Na najszybszych czekały nagrody, a w wielu miastach każdy uczestnik mógł otrzymać pamiątkowy medal.