Historia Pewnego Manifestu

0
100

Tarnogórski Centrum Kultury zapowiada serię wydarzeń ku czci 160-tej rocznicy podpisania Manifestu Styczniowego. Wydarzenia potrwa przez 5 dni i składa się z części edukacyjnej, filmowej oraz inscenizacji w plenerze.

Manifest z 1863 roku, zwany również Manifestem Polski Walczącej, był ważnym dokumentem dla historii Polski. Był to manifest, który ogłoszono w odpowiedzi na powstanie styczniowe, zryw narodowy przeciwko zaborcom Rosji, Prus i Austrii. Manifest był ważnym wydarzeniem w historii Polski, ponieważ po raz kolejny podkreślił pragnienie Polaków wolności i niepodległości oraz uzyskania poparcia innych narodów europejskich dla tej sprawy. “Historia Pewnego Manifestu” to nie tylko sposób na omówienie samego dokumentu, to okazja poznać wydarzenia oraz losy narodu, wskutek publikacji Manifestu.

Dni 15-17 marca będą poświęcone edukacji młodzieżowej – dla szkół średnich ze swoim wykładem „Powstanie styczniowe, a tożsamość narodowa Polaków” wystąpi dr Kamil Kartasiński, a w dodatek uczniowie zobaczą film poświęcony wydarzeniom tematu przewodniego “Rok 1863”. Początek zajęć o 10:00 każdego dnia w sali widowiskowej. 

W dniu 18 marca odbędzie się wydarzenie otwarte. Wykład dr. Jacka Kurka pt. „Krajobrazy pamięci… Powstanie styczniowe namalowane” gdzie mówca przedstawi wydarzenia i ruchy narodowowyzwoleńcze przez pryzmat sztuki czasów romantyzmu. Spotkanie rozpocznie się o 18:00 w sali widowiskowej.

Kulminacją “żywej lekcji historii” będzie plenerowa inscenizacja historyczna w wykonaniu grupy „Żuawi Śmierci” i grupy Teatralno-Historycznej „Pegaz” 19 marca w Parku Miejskim w Tarnowskich Górach. Od 14:00 gości będą mogli na żywo doświadczyć chwalebną walkę z pełnym umundurowaniem historycznym. Podczas inscenizacji lektor poprowadzi komentarz wydarzeń ze szczególnym uwzględnieniem ruchów bojowych i opisem uzbrojenia.

Więcej informacji można, uzyskać przechodząc na stronę Tarnogórskiego Centrum Kultury poprzez link.

Gorąco zapraszamy oddać hołd bohaterom powstania styczniowego i do odwiedzania powyższych wydarzeń!

Odpowiedz

Napisz komentarz
Twoje imię