VII Dni Kultury Żydowskiej

0
112

W marcu odbędzie się już VII edycja Dni Kultury Żydowskiej. Organizatorzy festiwalu przygotowali wiele ciekawych aktywności historyczno-kulturowych. Sprawdźcie cały harmonogram festiwalu!

VII Dni Kultury Żydowskiej to wyjątkowa okazja, by poznać bogactwo i różnorodność kultury, historii i tradycji żydowskiej. Historia Polaków i żydów ma wspólne tragiczne momenty na przekroju ostatnich stu lat. Jak dla Polaków, tak i dla żydów jest wzajemnie ważnym rozumienie trudnej historii żydów w województwie śląskim oraz kultury żydowskiej.

Cały festiwal potrwa od 3 do 30 marca. Wydarzenie festiwalu będą odbywać się w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach oraz w plenerze w miejscach o szczególnym znaczeniu dla mniejszości żydowskiej. 

Harmonogram Dni Kultury Żydowskiej obfituje w interesujące wykłady, spacery, wystawy, a również kiermasz książek i koncert. Na festiwalu pojawią się, między innymi, Karolina i Piotr Jakoweńko z Fundacji Brama Cukermana, Beata i Paweł Pomykalscy – autorzy przewodników i książek krajoznawczych, Marian Sworzeń – pisarz i członek PEN Clubu, autor przewodników Piotr Fuglewicz, pisarka i reportażystka Patrycja Dołowy oraz dr Mirosław Tryczyk – oboje podejmujący w swoich reportażach tematykę żydowską, dr Tomasz Kurpierz – historyk i autor publikacji poświęconych Henrykowi Sławikowi, prof. Jacek Surzyn – filozof i znawca myśli żydowskiej, podróżniczka Hania Zieleźnik-Rybak, Urszula Makosz z zespołem, Sławomir Pastuszka – historyk-judaista, Roman Adler – historyk kultury pracy na Śląsku, a także fotografka Joanna Sidorowicz. 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy. Zapraszamy na stronę MBP w Katowicach, gdzie można zapoznać się z obszernym harmonogramem wydarzeń oraz wysłać rezerwację na spacery po cmentarzu żydowskim w Katowicach-jedynym wydarzeniu, na wstęp, do którego obowiązuje rejestracja. 
Organizatorem przedsięwzięcia jest MBP w Katowicach w partnerstwie z Gminą Wyznaniową Żydowską w Katowicach. Festiwal został objęty patronatem honorowym Ambasady Izraela w Warszawie. Organizacja projektu była możliwa za pomocą finansowania, otrzymanym ze  Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oraz z  Budżetu Obywatelskiego w Katowicach.

Odpowiedz

Napisz komentarz
Twoje imię