V edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego

0
97

Dla niektórych budżet obywatelski to już tradycja, z kolei inni nie śledzą informacji o takiej formie partycypacji społecznej. Spieszymy poinformować, że głosowanie o to, jak będą wykorzystane dostępne środki już trwa. Każdy głos jest ważny!

Marszałkowski Budżet Obywatelski (MBO) to inicjatywa samorządowa, która daje mieszkańcom danego regionu szansę decydowania o tym, na co zostaną przeznaczone publiczne środki finansowe. Inicjatywa, która sprzyja partycypacji obywateli w życiu publicznym oraz rozwijaniu lokalnych społeczności daje mieszkańcom realny wpływ na kształtowanie swojego otoczenia oraz pozwala na wskazanie rozwiązań, które pomogą w rozwiązywaniu problemów społecznych i poprawie jakości życia w danym regionie.

Rozpoczął się nabór wniosków, które będą przyjmowane od 18 kwietnia do 16 maja. Aby wziąć udział w programie, należy wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej z wykorzystaniem narzędzia eBO. Należy również dołączyć listę poparcia oraz w przypadku zadań inwestycyjnych lub infrastrukturalnych – uzyskać zgodę władającego obiektem lub terenem na realizację projektu.

Mieszkańcy regionu mają do dyspozycji aż 5 milionów złotych na realizację swoich projektów w ramach programu MBO. W ramach programu przewidziane są dwie pule: EKO o wartości 3,5 mln złotych oraz REGIO o wartości 1,5 mln złotych.

Środki z puli REGIO zostały podzielone na poszczególne podregiony, takie jak powiaty i miasta na prawach powiatu. Każdy z podregionów otrzymał określoną sumę pieniędzy na realizację projektów.

Przy składaniu wniosków należy pamiętać, że zadania nieinwestycyjne mogą być zgłaszane jedynie w puli REGIO, a ich koszt musi mieścić się w przedziale od 20 000 do 100 000 złotych. Z kolei zadania inwestycyjne mogą być zgłaszane jedynie w puli EKO na mieniu województwa, a ich maksymalna wartość nie może przekroczyć 1 000 000 złotych.

Zapraszamy mieszkańców regionu do składania wniosków i realizacji swoich marzeń! Nie przegap szansy na pozyskanie środków na ciekawe i wartościowe projekty dla swojej społeczności! Dodatkowe informacje można uzyskać na stronie internetowej inicjatywy.