21.6 C
Katowice
sobota, 13 kwietnia, 2024

Stowarzyszenie „Spełniamy Dziecięce Marzenia” uszyło kominiarki dla Ukrainy

Mimo iż głównym celem stowarzyszenia jest docieranie do dziecięcych marzeń i ich realizacja, nie pozostali obojętni i ruszyli do akcji. W bytomskiej szkole 28 marca i 6 kwietnia uszyto kominiarki dla ukraińskich żołnierzy i przygotowano siatki maskujące.

Stowarzyszenie „Spełniamy Dziecięce Marzenia” tworzą rodzice uczniów, przyjaciele szkoły, absolwenci, nauczyciele, pracownicy szkoły, którzy nie są obojętni na los drugiego człowieka. Działają przy szkole podstawowej nr 45 w Bytomiu. Wspólnymi siłami bezinteresownie przygotowali siatki maskujące i setki kominiarek, które trafiły do ukraińskich żołnierzy. Początkowo celowali w przygotowanie 60 sztuk, potem w 100 sztuk – końcowe efekty przerosły jednak najśmielsze wolontariuszy oczekiwania.

Organizatorką projektu była Antonia Zatorska. Jak przyznaje, projekt został zainicjowany przy kawie z dyrektorką szkoły. Pierwsze podejście do szycia kominiarek wykonała sama organizatorka. Następnie zorganizowano wydarzenie na terenie szkoły, które przyciągnęło rzesze osób chętnych do pomocy.

Aby wziąć udział w akcji, wystarczyło posiadać chęci i podstawowe umiejętności krawieckie, które pozwoliły na przygotowanie kominiarek z dostępnych materiałów na podstawie gotowego wykroju. Dzięki życzliwości mieszkańców Bytomia, w szkole można było korzystać z wypożyczonych maszyn – istniała też możliwość szycia kominiarek we własnym domu. 

Uszycie jednej sztuki zajmowało wprawionej szwaczce 5 minut, a z jednego metra materiału można było przygotować aż sześć kominiarek! W akcję zaangażowali się również uczniowie oraz fundacja Kobiety Ukrainy Śląsk. Najmłodsza krawcowa miała zaledwie 10 lat. 

Odpowiedz

Napisz komentarz
Twoje imię

Może Cię zainteresować

Śledź nas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o najważniejszych wydarzeniach i inicjatyw w regionie.