#Na Pomoc Ukrainie! Jak pomagać w Rudzie Śląskiej?

0
110

Staramy się przekazywać najrzetelniejsze informacje, dotyczące zbiórek we wszystkich śląskich miastach. Dzisiaj skupimy się na Rudzie Śląskiej, w której również przygotowane zostały punkty pomocy dla uchodźców. Jak można pomóc w Rudzie Śląskiej? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym tekstem! 

Na głównej stronie miasta została przygotowana specjalna rozpiska miejsc, w których udzielana jest pomoc uchodźcom lub zbierane są rzeczy, które następnie przekazywane są potrzebującym. Jedna z takich zbiórek prowadzona jest w hali MOSiR w Nowym Bytomiu, która ruszyła w ubiegłym tygodniu, a jej pomysłodawcą był radny Rafał Wypior. Punkt znajduje się przy ulicy Hallera 16 i jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 20:00. Potrzebne na pewno będą koce (zwykłe i termiczne), śpiwory, podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej, materace oraz płaszcze przeciwdeszczowe. Organizatorzy informują, że zawieszono zbiórkę odzieży do odwołania, dlatego osoby chętne pomóc proszone są, aby nie przynosić na ten moment ubrań do punktu zbiórki. Potrzebna są także środki higieny i czystości oraz oczywiście żywność, a w tym woda, żywność typu instant, batony, konserwy, makarony, płatki itd.. 

Ponadto Centrum Medyczne Post Medical zaoferowało bezpłatną pomoc specjalistyczną dla kobiet i dzieci, które przekroczyły granicę ukraińsko-polską. Na stronie został wypisany dokładny zakres pomocy, w którym znajduje się np. podstawowa opieka zdrowotna (internista), kardiolog, neurolog, chirurg, dermatolog, etc.. Podobnie pomocy zdrowotnej można szukać w Poradni Medycyny Rodzinnej – Szpakmed. Udzielają oni bezpłatnej opieki medycznej dla wszystkich obywateli Ukrainy. Osoby te nie muszą posiadać specjalnych dokumentów, aby ta pomoc została im udzielona. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami “Fauna” oferuje także pomoc dla zwierząt uchodźców z Ukrainy. 

Więcej informacji można przeczytać na portalu Rudy Śląskiej, do którego link znajduje się poniżej! 

https://rudaslaska.com.pl/i,sprawdz-jak-rudzianie-pomagaja-uchodzcom-z-ukrainy-lista-zbiorek-i-akcji,1488241,1488930.html