Śladami Georga Brüninga w Bytomiu

0
79

Od marca do czerwca tego roku w Szkole Podstawowej numer 5 imienia Poli Maciejowskiej w Bytomiu zrealizowano pierwszą część projektu dotyczącego postaci Georga Brüninga. Uczestnicy oprócz lekcji historii o mieście
i burmistrzu wzięli udział w spacerze historycznym ulicami miasta.  

Inicjatywa ta miała charakter edukacyjno-historyczny i była realizowana przez nieformalną grupę „Społeczność i Sympatycy SP nr 5 w Bytomiu”, w której skład wchodzili nauczyciele, pracownicy i absolwenci szkoły. W ramach projektu przeprowadzono lekcje historyczne dotyczące postaci Georga Brüninga, a także historii Miasta Bytomia dla 100 osób – uczniów Szkoły Podstawowej nr. 5 w Bytomiu z 5,6,7 i 8 klas. Poza tym zorganizowano spacer historyczny ulicami miasta. 

Projekt kierowany jest przede wszystkim do społeczności szkolnej Szkoły Podstawowej nr 5 w Bytomia. Druga część działań zaplanowanych działań rozpocznie się po wakacjach – wizyty w Muzeum Górnośląskim i Operze Śląskiej w Bytomiu czy realizacja konkursu fotograficznego i dalsza realizacja spacerów. 

Działanie sfinansowano w ramach konkursu Śląskie Lokalnie ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach rządowego Programu NOWEFIO na lata 2021-2030.

Georg Brüning był niemieckim prawnikiem i burmistrzem Bytomia w latach 1883-1919. Urodził się w 1851 roku i zmarł w 1932 roku. To dzięki niemu w Bytomiu powstała sieć energii elektrycznej, wodociągów i kanalizacji satelitarnej, a także uruchomiono pierwszą w mieście linię tramwajową. Poza tym wybrukowano większość bytomskich ulic, a także wybudowano teatr (aktualnie znajduje się tam Opera Śląska), szkołę realną (ówczesne IV Liceum Ogólnokształcące), Królewski Instytut Higieny (na ten moment znajduje się tam Sanepid), stare koszary (internat przy ulicy Smolenia), a także utworzono ogród zoologiczny w parku miejskim. Od 2005 roku jego imieniem nazwano plac przed urzędem miasta.

Odpowiedz

Napisz komentarz
Twoje imię