#Na Pomoc Ukrainie! Dąbrowskie Forum dla Ukrainy

0
132

Dąbrowskie Forum dla Ukrainy odbyło się po raz pierwszy w Pałacu Kultury Zagłębia 17 marca. Władze miasta planują, by ta inicjatywa stała się cotygodniowym zwyczajem, by integrować polską i ukraińską społeczność.

17 marca Sala Teatralna w Pałacu Kultury Zagłębia zamieniła się w ogromne forum społeczne w odpowiedzi na aktualną sytuację polityczną i napływ mieszkańców Ukrainy do Polski. W zamyśle miejscem spotkania miała być Sala Agora, jednak przez ogromne zainteresowanie obywateli Ukrainy, forum zostało przeniesione na większą salę, gdzie wszystkich zgromadzonych powitał prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak. 

Celem Forum dla Ukrainy ma być integracja społeczności, odpowiedź na ważne pytania i oczywiście, niesienie pomocy przez dąbrowskie organizacje – nie tylko materialnej, ale także merytorycznej. Forum dla Ukrainy ma stać się wydarzeniem cyklicznym. Kolejne spotkanie odbędzie się w kolejną środę o godzinie 17:00.

Podczas wydarzenia zostały rozstawione tematyczne stoliki informacyjne, przy których uchodźcy mogli uzyskać odpowiednie informacje przy pomocy tłumaczy, a także pracowników Urzędu Miejskiego, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego Urzędu Pracy, Centrum Aktywności Obywatelskiego, a także Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. W czasie, gdy osoby dorosłe szukały pomocy, najmłodsi mogli uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez animatorki z Pałacu Kultury Zagłębia.

Z relacji na głównej stronie Miasta Dąbrowy Górniczej wynika, iż najczęstsze pytania dotyczyły pracy, nauki i pomocy społecznej, m.in. wymogów ubiegania się o świadczenia wypłacane przez ZUS i MOPS. Obywatele Ukrainy pytali także o kursy języka polskiego oraz o zatrudnienie w konkretnym, sprecyzowanym zawodzie (pedagog, stomatolog, fizyk jądrowy).

Osoby z Dąbrowy Górniczej zachęcamy do szerzenia informacji o spotkaniach, a także do aktywnego uczestnictwa!