Nowa Walcownia w Siemianowicach Śląskich

0
180

W Siemianowicach Śląskich jest planowana kolejna inwestycja. Tym razem dotyczyć będzie dobrze znanej wszystkim mieszkańcom walcowni. Inwestor zapowiada kontynuację przemysłowych tradycji dla siemianowickiego terenu. 

Firma Cognor Holding S.A., której siedziba znajduje się  w Poraju, w lutym bieżącego roku wygrała ogłoszony przez Towarzystwo Finansowe Silesia przetarg na sprzedaż nieruchomości w Siemianowicach Śląskich. Mowa tutaj o obszarze po Walcowni Rur „Jedność”, której powierzchnia wynosi 21 hektarów. Firma Cognor Holding zakupiła teren pod inwestycję za ponad 61 mln zł.

Inwestycja wpisuje się w linię przemysłowych tradycji Siemianowic Śląskich. W ciągu dwóch lat spółka Cognor ma w planach uruchomienie nowoczesnego zakładu walcowniczego z linią produkcyjną do wytwarzania prętów gorącowalcowanych. Całość przedsięwzięcia ma kosztować ponad pół miliarda złotych. Dzięki inwestycji ma powstać około 200 nowych miejsc pracy.

Warto zaznaczyć, że budowa poprzedniej walcowni nigdy się nie skończyła, choć jej początki sięgają aż 1978 roku. Wiele trudności, jakie napotkano w owym czasie, a w szczególności utrata środków zewnętrznych, nie pozwoliły na zakończenie inwestycji. Rok 2022 jest zatem przełomowym nie tylko dla walcowni, ale i dla całego miasta – nowy zakład pracy może bowiem przynieść dość spore zyski. 

Jak możemy przeczytać na stronie siemianowice.pl sam prezes spółki, Przemysław Sztuczkowski wyraził się bardzo pochlebnie o zakupie terenu pod walcownię. Jak mówi: „–Cieszę się, że udało nam się wygrać ten przetarg. W miejscu słynnej Walcowni Rur „Jedność” powstanie tzw. walcownia profili lekkich o zdolnościach produkcyjnych do 450 ton. To będzie nowa historia dla tego miejsca.”

Siemianowice Śląskie to miasto, którego tradycja przesyłowa sięga ponad 200 lat. Nowa inwestycja na terenie planowanej od lat walcowni, będzie ciekawym wydarzeniem dla tego miejsca, które nie tylko da miejsce pracy, ale i stanie się obrazem żywej historii. 

Źródło zdjęcia: siemianowice.pl