Katowice inwestują w zieleń

0
164

Dzisiaj – 7 marca – ruszyła 2. część realizacji II etapu zazieleniania alei Korfantego. Osoby, które przechadzały się dzisiaj tamtędy, mogły zauważyć, że praca wre! To nie jedyne plany ku zazieleniania Katowic. Co jeszcze planują władze miasta?

Prezydent miasta Katowice – Marcin Krupa – mówi, iż zieleń jest jednym z priorytetów inwestycyjnych w mieście. Mają one wpływ na zmianę klimatu, a także na samopoczucie mieszkańców. W tym celu 7 marca rozpoczął się II etap zazieleniania alei Korfantego. Docelowo, po obu stronach wspomnianych alei, zostanie zasadzonych około 50 drzew z gatunku klon polny „Elsrijk”, a także róże, krzewy, trawy japońskie i turzyce.

To jednak nie koniec prac, mających na celu zazielenić stolicę Śląska. Zakład Zieleni Miejskich ogłosił przetarg na zazielenienie ul. Warszawskiej (śródmieście). Celem zazielenienia tej konkretnie ulicy jest nie tylko ma aspekt ekologiczny, ale także historyczny. Władze miasta chcą nawiązać do zazielenienia ulic z XIX i początku XX wieku, a także nadać ul. Warszawskiej dawnego charakteru bulwaru.

W ramach różnych przetargów zostanie zakupionych w sumie 366 drzew oraz 7228 krzewów, które zostaną posadzone nie tylko w centrum miasta, ale również na pozostałych terenach Katowic. Zazieleniony zostanie m.in. Plac Sejmu Śląskiego, gdzie zatłoczony parking przy pomniku Korfantego zamieni się w strefę zieleni.

Co więcej – w Katowicach powstał tzw. Zielony Budżet, dzięki któremu mieszkańcy będą mieli szansę realizować własne pomysły z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Już w tym roku dzięki pieniądzom z tego budżetu zostanie zrealizowanych 89 projektów, a ich wartość ma sięgnąć 2,8 miliona złotych.

Źródło: katowice.eu