I Śląskie Mistrzostwa w Udzielaniu Pierwszej Pomocy

0
131

20 maja w Bytomiu odbyły się I Śląskie Mistrzostwa w Udzielaniu Pierwszej Pomocy, organizowane przez Ochotniczą Straż Pożarną w Bytomiu-Suchej Górze i Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu. W konkursie wzięły udział szkoły ponadpodstawowe z województwa śląskiego. 

W zawodach, które odbyły się w Sport Dolinie w Suchej Górze, wzięło udział 16 czteroosobowych drużyn z województwa śląskiego. Pierwsze miejsce zajęli uczniowie Zespołu Szkół im. Władysława Szybińskiego z Cieszyna. Widownia mogła obserwować także zmagania przedstawicieli szkół z Bytomia, Katowic, Gliwic, Zabrza, Siemianowic Śląskich, Bielska-Białej, Skoczowa oraz Tarnowskich Gór.

Mistrzostwa składały się z części teoretycznej, sprawdzającej znajomość przepisów i wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji oraz z części praktycznej, w której uczestnicy musieli zmierzyć się z sześcioma pozorowanymi sytuacjami, ocenianymi przez specjalistów z Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu oraz Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Wśród zadań, które musieli wykonać zawodnicy, było m.in. udzielenie pomocy w zawale, udarze, resuscytacji krążeniowej, pomoc w powypadkowych stanach urazowych czy w inscenizowanym pożarze. 

Mistrzostwa w Udzielaniu Pierwszej Pomocy to inicjatywa bardzo potrzebna, która nie tylko zmusza do pogłębiania wiedzy na temat pierwszej pomocy, ale także próbuje przygotować młodych ludzi na te ciężkie sytuacje, które każdy może spotkać na swojej drodze. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą oraz opanowaniem i działaniem w przemyślany sposób w ogromnym stresie, spowodowanym nie tylko uczestnictwem w konkursie, ale także niebywałym realizmem zainscenizowanych przypadków.

Zdjęcie: Pierwsza Pomoc za: https://www.facebook.com/SlaskieMistrzostwaPierwszejPomocy