Czyste powietrze w Katowicach? Miasto staje do walki

0
139
Katowice

Polska wygrywa w niechlubnym rankingu najbardziej zanieczyszczonego powietrza w Europie, a nasz region zaraz obok małopolski wygrywa w krajowym rankingu. Katowice w 2022 roku ruszają do walki ze złą jakością powietrza w mieście. 

Od 2015 do 2021 roku dzięki programom ekologicznym miasto dofinansowało wymianę ponad 6 tys. źródeł ciepła, wydając na to ponad 53 mln złotych. Aktualnie mieszkańcy również mogą ubiegać się o dofinansowanie i to całkiem pokaźne. Wsparcie miasta może sięgać nawet do 10 tys. zł. Dotację mogą otrzymać osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne i przedsiębiorcy po spełnieniu wymogów, złożeniu wniosku i jego akceptacji. Jak podaje dla portalu miasta kierownik biura zarządzania energią Marcin Wolny – wsparcie Katowic jest jednym z największych w Polsce. Mieszkańcy mogą również ubiegać się o zasiłek na pokrycie kosztów ogrzewania elektrycznego lub gazowego. Kwota jaką mogą otrzymać mieszkańcy to 1200 złotych. Jak podaje oficjalny portal miasta — z tej formy w samym 2020 roku skorzystały 44 rodziny, a w roku 2021 tych rodzin było już 70. Niestety, w mieście pozostało jeszcze ok. 15 tys. systemów grzewczych, które trzeba wymienić.

Pod koniec roku 2021 roku trwała kampania, którą zorganizowało miasto, nosząca nazwę „#nieTruj”. Celem kampanii było podniesienie świadomości katowiczan na temat zanieczyszczenia powietrza i płynące z tego powodu zagrożenia. W ramach promocji wydarzenia i realizacji zadań na ulicach miasta pojawił się tzw. Smogbus, będący mobilnym punktem informacji.  

Jakość powietrza w 2020 roku w Katowicach była naprawdę dobra, a na pewno najlepsza w całej historii pomiarów. Czy w 2022 roku będzie tak samo dobra?

Odpowiedz

Napisz komentarz
Twoje imię