Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”

0
194

Zespół Pieśni i Tańca “Mały Śląsk” to polski zespół folklorystyczny, który od 1973 r. funkcjonuje w Radzionkowie. Obecnie Mały Śląsk liczy około 230 osób, które są podzielone na kilka kategorii wiekowych. W repertuarze zespołu odnajdziemy pieśni i tańce ze wszystkich regionów Polski. 

Początkowo zespół założony przez Edwarda Sosnę działał przy Domu Kultury w Radzionkowie i znany był jako Młodzieżowy Zespół Tańca Ludowego „Radzionkowianie”. Choreografią wtedy zajmowała się  Jolanta Siewierska, a grupa liczyła zaledwie 30 członków. Zespół „Radzionkowianie” przedstawiał tańce narodowe, jak np. polonez czy krakowiak, a także polskie tańce regionalne (m.in. śląskie, cieszyńskie, żywieckie). Później grupę przekształcono w „Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bytomskiej”. 

W 1991 r. zespół swoim patronatem objął Państwowy Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” Stanisława Hadyny. Dzięki temu uzyskano prawo do posługiwania się nazwą „Mały Śląsk”. W 1997 r. członkowie, kadra oraz byli uczestnicy zajęć tanecznych i chóralnych powołali Stowarzyszenie Miłośników Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”. 

W aktualnym repertuarze zespołu znajdziemy takie tańce narodowe jak Polonez z Mazurem, Kujawiak z Oberkiem i Krakowiak. Wśród tańców regionalnych figurują takie propozycje, jak np. Tańce Śląskie, Tańce z Orawy, Tańce Biskupiańskie czy Tańce z Jurgowa. Natomiast w przygotowaniu są Tańce z Doliny Popradu, Tańce z Sieradza czy Tańce Krośnieńskie. 

Tancerze „Małego Śląska” są podzieleni na siedem grup wiekowych, a każda z nich ma swój indywidualny program artystyczny, prezentowany podczas koncertów. Grupa reprezentacyjna składa się z 35 tancerzy w wieku od 18 lat. W większości są to studenci i osoby pracujące, które już od wielu lat są związane z zespołem i folklorem. Grupa Reprezentacyjna Młodsza to osoby w wieku od 15 do 18 lat. Liczy ona 30 młodych tancerzy. Następne to: Grupa I (13-16 lat), Grupa II (10-13 lat), Grupa III (9-13 lat), Grupa IV (6-9 lat) i Grupa V (6-8 lat). 

Źródło: http://www.malyslask.art.pl/