Zabrzański Chór Młodzieżowy „Resonans con tutti” im. N.G. Kroczka

0
130

W 1970 roku Norbert Kroczek postanowił założyć chór szkolny w IV Liceum Ogólnokształcącym w Zabrzu. Aktualnie w skład zespołu wchodzi około 100 młodych osób w przedziale wiekowym 15-27 lat,. Ich koncerty organizowane są nie tylko w kraju, ale i za granicą. 

Zabrzański Chór Młodzieżowy brał udział w wielu festiwalach i konkursach krajowych, takich jak: Łódzki Festiwal Chóralny „Cantio Lodziensis”, Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej Schola Cantorum Kalisz i Festiwal Barbórkowy Chórów Studenckich we Wrocławiu. Zespół brał również udział w zagranicznych wydarzeniach, jak np. Rimini International Choral Competition (Włochy), Eisler Festival (Niemcy), czy Ohrid Choir Festival 2017. 

Wśród otrzymanych przez Zabrzański Chór Młodzieżowy w 2021 roku nagród znajduje się I miejsce zdobyte w VIII Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Rzeszowie. W lipcu 2018 roku na Międzynarodowych Spotkaniach Artystycznych i Festiwalu Chóralnym „Razem w XXI wieku” w Bułgarii zespół również zajął I miejsce. Członkowie chóru zostali też wyróżnieni, w tym samym konkursie, za najlepsze zaprezentowanie kultury swojego kraju i regionu.

Chór Młodzieżowy z Zabrza ma niezwykle ciekawy i rozbudowany repertuar. W wykonaniu zespołu można wysłuchać takich polskich utworów, jak: Bogurodzica, Polka zygmowa, W moim ogródeczku, Nie złodziejem choć kradnę. Chórzyści wykonują też pieśni zagraniczne, takie jak: Stille Nacht, Ein deutches Requiem, Time to say goodbye, Galánečka starodawna.

Aktualnie dyrygenturą w zabrzańskim chórze zajmują się Arlena Różycka-Gałązka oraz Waldemar Gałązka. Natomiast funkcję instruktora pełnią Natalia „Jasinka” Jasińska i Mateusz „Matt” Bonk. 

Zabrzański Chór Młodzieżowy koncertował m.in. dla Papieża Jana Pawła II podczas spotkań w Rzymie i na lotnisku w Gliwicach, czy dla premiera Jerzego Buzka w Zamku w Pszczynie i w Ruinach Teatru Miejskiego w Gliwicach. Poza tym zespół miał okazję występować na koncertach z takimi osobami, jak np. koncert ze Skaldami w Zabrzu, czy koncerty z Adamem Kruszewskim, Dariuszem Stachurą i Adamem Zdunikowskim. 

Po więcej informacji zapraszamy na stronę Chóru: http://www.resonans.pl/

Odpowiedz

Napisz komentarz
Twoje imię