XXIII Dożynki Województwa Śląskiego

0
74

Już 20 sierpnia w miejscowości Rudnik Wielki odbędą się tegoroczne Wojewódzkie Dożynki. Uroczystość rozpoczęta zostanie Mszą Świętą, a potem nastąpi ceremonia powitalna, część oficjalna i artystyczna wydarzenia. Nie zabraknie dobrego jedzenia i zabawy.

Dożynki, czy też święto plonów, to uroczyste święto ludowe, które połączone jest z obrzędami dziękczynnymi za zbiory, zakończone żniwa i wszelkie prace polowe. Jest to symbol szacunku i wdzięczności dla rolników, którzy podejmują się trudnej pracy na roli. Podczas tego wydarzenia producenci rolni mają okazję do zaprezentowania swojego rolniczego dorobku, a także niezwykłego i bogatego dziedzictwa kulturowego regionu. Wszakże województwo śląskie to nie tylko przemysł i duże ośrodki miejskie, ale również tereny wiejskie, które przyczyniły się do rozwoju regionu.

Rudnik Wielki to miejscowość położona w gminie Kamienica Polska w powiecie częstochowskim. O godzinie 12:00 przez Ks. Biskupa Seniora Archidiecezji Częstochowskiej Antoniego Długosza zostanie odprawiona polowa Msza Święta dziękczynna w intencji rolników. Następnie odbędzie się uroczysta ceremonia powitalna, a po niej rozpocznie się część oficjalna i występy artystyczne. Podczas Wojewódzkiego Święta Plonów zostaną wręczone „Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego”, a także „Zasłużony dla Rolnictwa”.

Podczas dożynek nie zabraknie atrakcji dla uczestników wydarzenia – zostaną zaprezentowane korony (wieńce) dożynkowe z gmin województwa śląskiego, a także będzie to okazja na odwiedzenie stoisk instytucji rolniczych, samorządowych, oraz stowarzyszeń i Kół Gospodyń Wiejskich, gdzie będzie możliwość skosztowania lokalnych specjałów i smakołyków. Będzie też można podziwiać ludowe rękodzieło regionalne. Dodatkowo chętni będą mogli wziąć udział w dożynkowym gotowaniu z Remigiuszem Rączką i z Rybacką Lokalną Grupą Działania „Jurajska Ryba”. WORD w Częstochowie zaprasza na symulator wypadków, a Śląska Izba Rolnicza na „Wybierz polski drób!” – zadanie organizowane ze środków Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego.

Podczas części artystycznej wystąpi Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Mykanowa oraz Kinga Kipigroch, Andrzej Szczepański, Kapela Górole, Jacek Miernikiewicz i Tomasz Karolak („Pączki w tłuszczu”).

Odpowiedz

Napisz komentarz
Twoje imię