Wystawa poświęcona przyłączeniu Śląska do Polski w Bibliotece Śląskiej

0
111

Aktualnie w Bibliotece Śląskiej, w Galerii przy schodach, trwa wystawa przedstawiająca trudny proces przyłączenia Śląska do Polski. Składa się ona z materiałów zebranych przez Bibliotekę, a są to m.in. archiwalne fotografie, unikatowe dokumenty rękopiśmienne, a także prasa z epoki.

Od czerwca do sierpnia w różnych miejscach Katowic odbywają się wydarzenia i uroczystości związane z obchodami stulecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Wystawa “1922 w Katowicach” w Bibliotece Śląskiej jest zrobiona z wielu autentycznych materiałów, pochodzących z tej epoki. Dzięki nim pozwala się zagłębić w wydarzenia i losy ludzi, którzy byli uczestnikami historycznych wydarzeń. Wystawa jest organizowana w formie ekspozycji planszowej, przygotowanej wyłącznie ze zbiorów Biblioteki Śląskiej. Prezentuje zdjęcia archiwalne z uroczystości zjednoczenia Górnego Śląska z Polską, oryginalne dokumenty rękopiśmienne, a także pokazującą te wydarzenia prasę z epoki – zarówno lokalną, jak i ogólnopolską. 

Ciekawym dodatkiem wystawy są darmowe plakaty dla gości, przygotowane w formie pamiątkowego dokumentu z okazji objęcia przez Rzeczpospolitą Polską Górnego Śląska. Została na nich umieszczona treść oryginalnego dokumentu oraz lista osób, które go podpisały. Akt objęcia Górnego Śląska przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej nawiązuje do wersalskiego traktatu pokojowego zawartego po I wojnie światowej pomiędzy zwycięskimi mocarstwami a Niemcami, zapowiedzianego w nim plebiscytu i podjętej przez Konferencję Ambasadorów decyzji o podziale Górnego Śląska.

Ekspozycja jest czynna w godzinach otwarcia biblioteki pod adresem: plac Rady Europy 1. Z wystawą można zapoznać się również za pomocą Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, pod adresem: 1922 w Katowicach.