Wystawa “Podziemia. Subterra Incognita”

0
94

Tajemniczy świat podziemia ma swoje zagadki i osobliwości. Wystawa zorganizowana przy współpracy uniwersytetów pozwala spojrzeć na to, co jest schowane pod powierzchnią. Dowiedzcie się, co ukrywa się pod nogami!

Podziemie na Śląsku to złożony system korytarzy, tuneli, schronów i innych podziemnych przejść, które powstały na przestrzeni wieków na terenie regionu Śląska. Jest ściśle związany z wieloletnim wydobyciem zasobów kopalnianych. Podziemia te mają ogromne znaczenie historyczne, kulturowe i turystyczne.

Wiele podziemi na Śląsku było wykorzystywanych jako schronienia podczas wojen i konfliktów zbrojnych, takich jak II wojna światowa czy wojny napoleońskie. Podczas wojny z Rzeszą Niemiecką w latach 1914-1918, na terenie Śląska istniały liczne kopalnie, które służyły jako schronienia dla ludności cywilnej podczas bombardowań.

Wiele podziemi na Śląsku jest obecnie udostępnianych turystom i stanowią ważne miejsca turystyczne. Są to między innymi kopalnia Guido w Zabrze, Podziemia w Będzinie oraz wiele innych.

Wystawa organizowana przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach we współpracy z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach ma zadanie prowadzić refleksję nad znaczeniem podziemi przez pryzmat przemysłu wydobywczego oraz nad zachowaniem kulturowego znaczenia krajobrazu regionu.

Wystawa już się rozpoczęła, można ją oglądać w katowickiej Galerii Sztuki Współczesnej BWA  do 26 marca 2023 roku. 

Również, z tej okazji w studiu Sceny Premier Naukowych wystąpi dr hab. Marta Tomczok, prof. UŚ z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego i dr Paweł Szeibel z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Tematyka rozmowy zbieżna będzie z głównymi zagadnieniami wystawy, a więc „doświadczeniem dalekiej przeszłości krążącym między wiedzą geologów a fantazją górników” oraz “ponownym przemyśleniem podziemia”. Spotkanie odbędzie się w ramach Sceny Premier Naukowych 16 marca 2023 roku o godz. 18.00.

Gorąco zapraszamy na powyższe wydarzenia i pogłębienia wiedzy na temat ojczystego regionu!