Wyprawa na Baranią Górę w ramach projektu Na Żywiecczyznę Wróć

0
17

Wieża widokowa na Baraniej Górze ukrywa nie tylko malownicze krajobrazy, ale także tajemnice i historie Żywiecczyzny. Wyprawa na szczyt tej góry to niepowtarzalna podróż w czasie i przestrzeni, a także okazja, aby spojrzeć na region “z lotu ptaka”.

Na Żywiecczyznę wróć – to projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+, który ma na celu przybliżenie kultury żywieckiej rdzennym obywatelom Śląska. Mieszkańcy konurbacji śląskiej niewiele wiedzą o kulturze i historii Żywiecczyzny, która często traktowana jest przez nich jako oczywista część Śląska, bez głębszej refleksji nad tym, że częścią województwa śląskiego stała się dopiero w 1999 roku.

Początek sierpnia upłynął pod znakiem wędrówki na Baranią Górę w południowo – wschodniej części Beskidu Śląskiego, której szczyt wynosi 1215 m. n.p.m. 

Każdy z uczestników wycieczki mógł czuć się bezpiecznie, szczególnie po przebytym wcześniej szkoleniu. Grupie towarzyszył przewodnik, który przybliżył uczestnikom aspekty związane z fauną i florą Beskidów, a także ich historią. Po dotarciu do górskiego schroniska, można było spokojnie zjeść wspólny, lokalny posiłek oraz podziwiać piękne widoki.  W czasie wędrówki uczestnicy zbierali napotkane śmieci, które zalegały na górskich szlakach, chcąc tym samym dać innym turystom, jak najlepszy przykład i pokazać, że niewiele trzeba, aby zrobić coś dobrego dla natury.

Wyprawa na Baranią Górę to jeden z wielu etapów projektu „Na Żywiecczyznę Wróć”, który promuje piękno tego regionu oraz inspiruje do odkrywania własnych korzeni i integracji osób z różnych regionów.

Zachęcamy do odwiedzenia podstrony internetowej projektu, gdzie można zapoznać się z relacjami ze wszystkich wypraw oraz odsłuchać podcasty o historiach i legendach z terenów dzisiejszej Żywiecczyzny i zapoznać się ze śpiewnikiem góralskich pieśni. 

Odpowiedz

Napisz komentarz
Twoje imię