Wyniki głosowania w budżecie obywatelskim Katowic

0
125

Dokładnie 126 projektów wybrano do realizacji spośród 236, które zostały zakwalifikowane do głosowania w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Katowic. Tym razem frekwencja wyniosła 17,73%, co oznacza, iż była to druga najwyższa frekwencja w historii BO Katowice.

Głosowanie w X edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach rozpoczęło się 11 września i trwało przez dwa tygodnie. Mieszkańcy miasta głosowali najaktywniej ostatniego dnia, czyli 24 września, w którym swój głos oddało 9 456 katowiczan. Najchętniej głosowały kobiety, które stanowiły 57% wszystkich głosujących, a najliczniejszą grupą wiekową okazali się być 39-latkowie (1 232 osoby). Wszystkie dzielnice przekroczyły 10% frekwencji, co w historii katowickiego budżetu obywatelskiego zdarzyło się dopiero po raz trzeci.

117 z wybranych projektów ma zostać zrealizowanych w 2024 roku. Na ukończenie pozostałych 9 przyjdzie poczekać do końca 2025 roku ze względu na ich złożony charakter i konieczność uzyskania odpowiednich pozwoleń.

Spora część projektów to zadania związane z zazielenieniem Katowic jak na przykład: “Park Zadole – park rodzinnej rozrywki” (515 tys. zł), “Donice na ulice – zazielenimy Katowice” (250 tys. zł) czy “Zielony skwer w centrum Katowic” (165 tys. zł). Ważne dla mieszkańców okazały się także projekty związane z montażem monitoringu i doświetleniem przejść dla pieszych takie jak: “Montaż oświetlenia w parku Trzy Stawy” (325 tys. zł), “Bezpieczna droga do domu – aktywne przejście dla pieszych” (400 tys. zł) czy “Bezpieczna Dąbrówka Mała – podłączenie dwóch kamer monitoringu miejskiego KISMiA” (206 tys. zł).

W głosowaniu na zadania ogólnomiejskie wygrał projekt “#BezpieczneDzielnice: Brynów-Stara Ligota, Witosa, Załęże i Tysiąclecie. Rozbudowa monitoringu miejskiego i doświetlenie przejść dla pieszych”. Projekt ten uzyskał 18 998 głosów a jego wartość to 2 465 500 zł.

Łączna wartość wybranych zadań ogólnomiejskich to 2 999 130 zł. Z kolei koszt realizacji wszystkich projektów lokalnych wynosi ponad 11 mln zł.
Informacje o wynikach głosowania dostępne są na stronie https://bo.katowice.eu/  w zakładce aktualności.

Odpowiedz

Napisz komentarz
Twoje imię