„Mała Strzecha” z pierwszym miejscem na Festiwalu „Śląskie śpiewanie”

0
82

Śląsk to kraina bogata nie tylko w węgiel i przemysł, ale także w głęboko zakorzenioną kulturę muzyczną. Amatorzy tradycyjnych pieśni zebrali się na największym na Górnym Śląsku konkursie muzycznym “Śląskie Śpiewanie” im. prof. Adolfa Dygacza. Sprawdźcie kto zwyciężył!

„Mała Strzecha” z Zespołu Pieśni i Tańca „Strzecha” im. Joli Rymszy, działającego w Raciborskim Centrum Kultury, zdobyła 24 września pierwsze miejsce na XXIX Regionalnym Przeglądzie Pieśni „Śląskie śpiewanie” im. prof. Adolfa Dygacza w Koszęcinie! Młodzi tancerze zaprezentowali wiązankę tańców śląskich oraz obowiązkowy utwór w konkursie „My są wędrownicy”. Ponadto zaśpiewali również następujące utwory: „Gołąbek”, „Rechtor”, „Grozik”, „Nie chcę Cię znać” oraz „Owczareczek nasz”.  Nagrodą główną jest udział w dwudniowych warsztatach prowadzonych przez ZPiT „Śląsk” im. S. Hadyny.  „Mała Strzecha” liczy 12 dzieci w wieku od 6 do 11 lat. Choreografem zespołu jest Tomasz Dworak, za śpiew odpowiada Alicja Ploch-Burda, a na akordeonie akompaniuje Henryk Malon.

Natomiast grupa „Seniorów” z ZPiT Strzecha zdobyła wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Patriotycznych, który miał również miejsce wczoraj w Koszęcinie w ramach Festiwalu „Śląskie śpiewanie”. W nagrodę wezmą udział w jednodniowych warsztatach również z zespołem „Śląsk”. Zaprezentowali wczoraj następujące utwory:  „W zielonym gaju” (pieśń obowiązkowa), a także „Cieszyniok”, „Już zachodzi czerwone słoneczko”, „Hej na moście”, „A nie ta ptaszyna”, „Lipka”, „Kaczok” oraz „Jo do lasu”. Grupa seniorów jest również prowadzona przez Tomasza Dworaka, za śpiew odpowiada Zbigniew Mużelak, a na akordeonie gra Henryk Malon.

W obu konkursach wzięło udział ponad 900 wykonawców. Regionalny Przegląd Pieśni „Śląskie Śpiewanie” 2023 odbywał się w ramach obchodów Jubileuszu 70-lecia Zespołu „Śląsk”.

Odpowiedz

Napisz komentarz
Twoje imię