Kongres “Metropolia Kultury” w Sosnowcu

0
104

Miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Katowicami na czele starają się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Wydarzenie “Metropolia Kultury”, będące częścią tego procesu, otworzy pole do dyskusji na temat tego, jak zmieniać sektor kultury na lepsze w tym regionie.

“Metropolia Kultury” to wydarzenie dla osób, które reprezentują sektor kultury z Metropolii i spoza niej. Spotkanie dedykowane jest dla działaczy i działaczek instytucji, środowiska NGO, a także popularyzatorów kultury. Będzie to okazja do wspólnego debatowania, formułowania postulatów i projektowania wizji przyszłości kultury w Metropolii.

Spotkanie będzie się odbywać 19 i 20 października 2023 roku w Sosnowcu w Zespole Szkół Muzycznych, Teatrze Zagłębia, Zagłębiowskiej Mediatece oraz w sali MUZA. Wstęp jest bezpłatny, a osoby, które dokonały rejestracji na stronie wydarzenia, otrzymają kupon, który upoważnia do darmowych przejazdów autobusami, tramwajami i trolejbusami od 19 do 21 października 2023 roku.

Na kongres złożą się dwie debaty główne, z czego pierwsza dotyczyć będzie konkursu Europejska Stolica Kultury, a druga zostanie poświęcona polityce kulturalnej Metropolii. Oprócz tego na uczestników i uczestniczki spotkania czekają debaty tematyczne, które poruszą problemy m.in. relacji kultury i oświaty, działań z uchodźcami i migrantami, opowiadania historii lokalnej czy crowdfundingu w kulturze.

W ramach wydarzenia odbędą się także wykłady na temat projektowania inkluzywnego, skutecznej komunikacji, kultury jako narzędzia rozwoju i kreatywnego marketingu. Dwa wykłady odbędą się w języku angielskim i z tego względu na miejscu dostępne będą słuchawki z tłumaczeniem, należy jednak wcześniej wyrazić w formularzu potrzebę otrzymania takowych słuchawek.

Podczas trwania kongresu będzie też można wziąć udział w warsztatach, które pozwolą uczestnikom i uczestniczkom dowiedzieć się więcej o badaniu trendów, zastosowaniu sztucznej inteligencji w kulturze, zazielenianiu instytucji kultury czy mapowaniu środków na działalność.
Wszystkie informacje i dokładny program wydarzenia dostępne są na stronie: https://kongres.katowicegzm2029.eu/strona-glowna