Wizyta w Muzeum Miejskim w Żywcu, połączona ze spacerem po żywieckim parku

0
27

W ramach projektu „Na Żywiecczyznę Wróć”, uczestnicy mają okazję poznać dwa skarby Żywiecczyzny: Muzeum Miejskie w Żywcu i urokliwy Żywiecki Park. To niezwykłe doświadczenie, gdzie przeszłość w postaci dorobku materialnego splata się z przyrodą, tworząc harmonijną opowieść o regionie.

Na Żywiecczyznę wróć – to projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+, który ma na celu przybliżenie kultury żywieckiej rdzennym obywatelom Śląska. Mieszkańcy konurbacji śląskiej niewiele wiedzą o kulturze i historii Żywiecczyzny, która często traktowana jest przez nich jako oczywista część Śląska, bez głębszej refleksji nad tym, że częścią województwa śląskiego stała się dopiero w 1999 roku.

Wizyta w Muzeum Miejskim to podróż przez dzieje Żywca, zaczynając od najdawniejszych lat po współczesność. W muzeum, pełnym eksponatów, fotografii i dokumentów, uczestnicy projektu mogą zagłębić się w historię miasta, poznając jego rozwój, wyjątkowe wydarzenia i postacie, które kształtowały to miejsce na przestrzeni wieków. W trakcie zwiedzania gości mogli podziwiać eksponaty umieszczone na wystawach stałych (fot. historii i tradycji miasta Żywca, kultury ludowej Żywiecczyzny, archeologii, ptaków i ssaków Żywiecczyzny czy też konfessaty, czyli sądy, wyroki i tortury w Żywcu) i czasowych.

Po zwiedzaniu grupa ruszyła na wspólny posiłek, a następnie na spacer po żywieckim parku. W jego trakcie można było odwiedzić mini-zoo zlokalizowane na terenie parku, ławeczki poświęcone pamięci Alicji Habsburg, czy też powstałą w drugiej połowie XVIII w. altanę w formie Domku Chińskiego. Żywiecki Park to nie tylko miejsce na odpoczynek, ale także doskonała okazja do aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu.
Zachęcamy do odwiedzenia podstrony internetowej projektu, gdzie można zapoznać się z relacjami ze wszystkich wypraw oraz odsłuchać podcasty o historiach i legendach z terenów dzisiejszej Żywiecczyzny i zapoznać się ze śpiewnikiem góralskich pieśni.

Odpowiedz

Napisz komentarz
Twoje imię