Centrum Edukacji Ekologicznej w Gliwicach

0
36

Zielone serce Gliwic bije mocniej niż kiedykolwiek! Otwarcie Centrum Edukacji Ekologicznej to przełomowy moment w historii miasta, który przynosi nie tylko nowe możliwości edukacyjne, ale także inspirację do działania na rzecz ochrony środowiska. Gliwice stają się teraz miejscem, gdzie ekologia i edukacja łączą się w doskonały sposób, otwierając drzwi do zrównoważonej przyszłości.

Centrum Edukacji Ekologicznej – to innowacyjny ośrodek, który łączy w sobie wszystkie aspekty zrównoważonego rozwoju – od koloru kosza na śmieci do koncepcji zero waste – w CEE poznamy wszystkie sposoby na dbanie o naszą planetę. Centrum Mieści się przy ul. Rybnickiej 199A – na obszarze, który przed laty był kojarzony przez gliwiczan wyłącznie ze składowiskiem odpadów komunalnych. Dzięki wielu inwestycjom dany teren bardzo się zmienił – m.in. wybudowano tam oczyszczalnię i zmodernizowano kompostownię, w której wytwarzany jest polepszacz glebowy. 

Ośrodek wykorzystuje metody nauczania nieformalnego, przedstawiając interaktywne wystawy czy ścieżki tematyczne. Wystawa przygotowana w CEE składa się z interaktywnych gier, animacji, informacji edukacyjnych oraz infografik z ciekawostkami. Motywem przewodnim jest gospodarka odpadami, w tym segregacja i recykling. Po odwiedzeniu wystawy, istnieje opcja wyboru jednej z dwóch tras edukacyjnych. Pierwsza trasa poprowadzi Cię przez odnowioną część terenu, wcześniej będącą składowiskiem odpadów, aż do punktu widokowego, z którego można podziwiać obszar instalacji przetwarzania śmieci. Druga trasa zaprowadzi Cię na dach obiektu, oferując panoramiczny widok na tę część miasta. Dla najmłodszych gości dostępny jest plac zabaw, gdzie można bawić się w gry takie jak piłkarzyki, cymbergaj, korzystać z ścianki wspinaczkowej lub grać w tenisa stołowego oraz koszykówkę.

Za nami już oficjalne otwarcie Centrum Edukacji Ekologicznej, które odbyło się 26 października 2023 roku, natomiast my zapraszamy do udziału w tygodniu otwartych dni od 30 października do 4 listopada 2023 roku, aby wspólnie dbać o nasze środowisko!