Wielkanoc w sztuce

0
136

Sala kinoteatru Rialto w Katowicach pogrąży się w tragicznej i, jednocześnie, pełnej nadziei atmosferze. Widzom na próbę będzie podany film “Wielkanoc w sztuce”, który przedstawia epokowe dzieła sztuki inspirowane śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa.

Wielkanoc to czas radosnego świętowania dla chrześcijan na całym świecie. Z punktu widzenia sztuki, Wielkanoc była zawsze ważnym motywem w sztuce sakralnej. Zarówno w malarstwie, jak i w rzeźbie, Wielkanoc przedstawiana jest jako moment zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Sztuka na przestrzeni lat była aktywnie związana z misterium paschalne Jezusa Chrystusa, znani artyści przez pędzel i płótno pokazywali obraz Chrystusa, nadając mu różne nastroje i poprzez rysunek komunikując się ze społeczeństwem.

Phil Grabsky, reżyser i pomysłodawca cyklu reportaży kinowych pod tytułem Wystawa na Ekranie, próbuje spojrzeć na odzwierciedlenia biblijnej historii śmierci i zmartwychwstania w sztuce, od czasów pierwszych chrześcijan po współczesność.

Zrealizowany w Jerozolimie, Stanach Zjednoczonych i całej Europie film eksploruje różne sposoby, w jakie artyści przedstawiali wydarzenia Wielkiej Nocy na przestrzeni wieków i wnikliwie wyjaśnia ich interpretacje.

Na wielkim ekranie i w jakości HD będzie można podziwiać dzieła Caravaggia, Michała Anioła, Leonarda da Vinci czy El Greca, ale również prace współczesnych artystów, jak Mark Wallinger czy Sam Taylor-Wood.

Gorąco zapraszamy pod sufit kinoteatru Rialto 2 kwietnia o godzinie 18:00. Więcej informacji można uzyskać, przechodząc pod link.