Wernisaż Światłem Malowane, czyli kolejna edycja serii artystycznej W Punkt

0
165

Materiał ciężki, a także kruchy, delikatny i ostry zarazem – oto szkło, którego w dzisiejszej sztuce wciąż tak niewiele. Jego piękno,  jak i niezliczone możliwości interakcji ze światłem i przestrzenią, przedstawiła w swoich szklanych obrazach autorka wernisażu Światłem Malowane – Aleksandra Kuczyńska vel Alex Schiele.

Już 17 listopada 2022 r. w saloniku artystycznym na I piętrze RCK, (ul. Chopina 21) odbędzie się wernisaż oraz rozmowa z autorką wystawy przy filiżance dobrej kawy, bądź herbaty. 

Artystka podzieli się z nami realiami pracy z tym niezwykłym, wciąż artystycznie niezbadanym tworzywem, jakim jest szkło. Opowie nam również o mnogości technik, które pozwalają artyście na twórczą pracę z wielowymiarowością materiału.

Autorka wernisażu ukaże nam również niemal niekończącą się opowieść o możliwościach, które dzięki dozie cierpliwości i artystycznemu warsztatowi twórcy, nieustannie odkrywają szkło jako magiczną materię światła

Kompetencje artystki są niesamowite, tak samo jak jej twórczość. W roku 2012 r. Aleksandra Kuczyńska obroniła bowiem tytuł magistra sztuki w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, na kierunku Sztuka i Wzornictwo Szkła. Na przełomie 2010/ 2011 r. Alex Schiele uzupełniła swoje studia artystyczne na Uniwersytecie Wolverhampton w Wielkiej Brytanii, zgłębiając techniki formowania szkła na gorąco.

Autorka wernisażu Światłem Malowane nabyła też szerokie wykształcenie w zakresie Renowacji i Projektowania Witraży. Wiadomo też, że posiada doświadczenie w posługiwaniu się: średniowiecznymi, tradycyjnymi oraz współczesnymi technikami zdobienia szkła.

Obecnie Alex Schiele tworzy obrazy, które łączą rysunek odręczny oraz malarstwo na szkle z lustrzaną naturą szkła. W ten sposób artystka ukazuje odbiorcy połączenie czasu i przestrzeni, które to współtworzą jej dzieła. Składają się one na: odbicie oraz indywidualne utkwione w teraźniejszości spojrzenie obserwatora – nieustannie kreujące niemal nieskończoną gamę wciąż zmieniających się doznań.

Dzieła Aleksandry Kuczyńskiej vel Alex Schiele cieszą się uznaniem nie tylko w Polsce, ale również między innymi we Włoszech, Japonii, USA oraz Danii, w której to artystka mieszkała przez osiem lat. To właśnie w stolicy Danii – Kopenhadze – powstało studio, w którym w 2014 roku utworzony został projekt RONDO CONCEPT

Dziś jednak, by podziwiać te niezwykłe szklane obrazy, nie musimy udawać się w długą, męczącą podróż. Studio artystki od 2021 r. znajduje się bowiem w Raciborzu, przy ulicy Solnej 21. Tam właśnie, powstają coraz to nowsze prace i projekty, które można śledzić w mediach społecznościowych autorki. Dostęp do nich znajdą państwo na stronie projektu rondo-concept.com.Na wydarzenie, ze wstępem wolnym, serdecznie zaprasza Raciborskie Centrum Kultury.  

Odpowiedz

Napisz komentarz
Twoje imię