Warsztaty dziennikarskie z Panią Barbarą Gruszką-Zych

0
171

Barbara Gruszka-Zych – poetka, pisarka, dziennikarka. Od 1988 roku związana z tygodnikiem „Gość Niedzielny”. Niezaprzeczalny autorytet w branży dziennikarskiej. Byliśmy więc szczęśliwi mogąc gościć ją na warsztatach w naszym Instytucie.

Warsztaty odbyły się w poniedziałek 12 grudnia o godzinie 13:30 i trwały półtorej godziny. W tym czasie prowadząca opowiedziała o wadach i zaletach pracy dziennikarskiej oraz ujawniła, co jej zdaniem cechuje dobrego dziennikarza.

“Dobry dziennikarz powinien być cierpliwy, pokorny, a przede wszystkim powinien umieć uważnie słuchać” – wyjaśnia Pani Barbara Gruszka-Zych.

W czasie spotkanie nie zabrakło również rozmów na temat najnowszej książki autorki pt.: “Moi ważni. Portrety prywatne”. Wśród wielu wspaniałych osobowości Pani Gruszka-Zych największą uwagę poświęciła swojemu dziadkowi, Stanisławowi Szkocowi, który zimą 1959 roku, uratował tonącego chłopca, nie zważając na własne życie. Pytany później, dlaczego to zrobił odpowiedział: “Bo cenię życie”.

W dalszej części warsztatów ustaliliśmy, że dziennikarstwo w Polsce zaczęło się wraz ze śmiercią Adama Mickiewicza, kiedy to w gazetach pojawiły się nie tylko rzetelne informacje, ale też komentarze i osobiste odczucia, co do tego zdarzenia.

Nie zabrakło również pytań, dotyczących etyki dziennikarskiej, czyli tego, gdzie postawione są granice między zdobyciem dobrego materiału a wysłuchaniem i poszanowaniem woli rozmówcy. Barbara Gruszka-Zych mówi: “Chodzi o to, żeby być człowiekiem i pokazać prawdę o człowieku”.

Na zakończenie dziennikarka udzieliła odpowiedzi na techniczne pytania, dotyczące pracy dziennikarza. Dowiedzieliśmy się jak ważny jest dobry “research” przed wywiadem (tj. zapoznanie się z twórczym dorobkiem rozmówcy).

Wierzę, że wszyscy obecni wynieśli z warsztatów ogromną ilość wiedzy oraz zostali umocnieni w kontynuacji działalności dziennikarskiej.

Serdecznie dziękujemy Pani Barbarze Gruszce-Zych za spotkanie!