“W świąteczny czas” – artystyczna wystawa bożonarodzeniowa

0
129

Nieodzownym elementem tego szczególnego świątecznego czasu jest choinka – symbol budzącego się w przyrodzie życia. Obok niej pojawia się też betlejka, czyli żłóbek z Dzieciątkiem lub szopka ze sceną narodzin Jezusa.

Święta Bożego Narodzenia, zwane też na Górnym Śląsku Godami, przeżywane są w naszej kulturze najgłębiej. Sprzyja to szczególnej trwałości dawnych zwyczajów, towarzyszących tym dniom i ich symboliki. Gody to czas niezwykły, wręcz magiczny – moment narodzin Zbawiciela, zetknięcia się starego i nowego roku, a w przyrodzie czas zimowego przesilenia słonecznego. Pojawia się odmienna dekoracja domu, charakterystyczne potrawy oraz pieśni.

Z tego powodu Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach na ul. Kościuszki 17 zaprasza wszystkich zainteresowanych do obejrzenia wystawy świątecznej. Wystawa rozpocznie się 12 grudnia o godzinie 8:00 i zakończy 5 stycznia 2023 roku. Wstęp na wystawę jest oczywiście darmowy.

Szopki oraz inne motywy bożonarodzeniowe pojawiają się też w malarstwie na szkle i rzeźbie, a bogactwo przeżyć religijnych, niezwykłość i teatralność obrzędów okresu Bożego Narodzenia od dawna inspiruje artystów ludowych. 

Na wystawie zaprezentowane zostaną prace z kolekcji Muzeum Śląskiego w Katowicach: sceny narodzin Jezusa namalowane na szkle przez Marię Jaworską z Gliwic w latach 1988–2014; rzeźby aniołów wykonane przez Antoniego Toborowicza z Woli Libertowskiej w latach 90. XX wieku; szopkę panoramiczną z początku XX wieku przywiezioną na Górny Śląsk po 1945 roku przez przesiedleńców ze Wschodu oraz przykłady pocztówek świątecznych z okresu od początku XX wieku do lat 60.

Organizator wystawy – Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach,

Kurator wystawy – Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko, 

Aranżacja plastyczna – Mariusz Paluchiewicz, 

Przygotowanie konserwatorskie obiektów – Grażyna Szmurło.