Udział w Godach Żywieckich!

0
24

W tętniącym życiem sercu Żywiecczyzny czekało na nas wyjątkowe doświadczenie – wyjazd na Gody Żywieckie. Projekt „Na Żywiecczyznę Wróć” zaprosił do uczestnictwa w tradycyjnym święcie, gdzie dziedzictwo kulturowe, folklor, i radość wspólnego świętowania układają się w niezapomnianą mozaikę.

Na Żywiecczyznę wróć – to projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+, który ma na celu przybliżenie kultury żywieckiej rdzennym obywatelom Śląska. Mieszkańcy konurbacji śląskiej niewiele wiedzą o kulturze i historii Żywiecczyzny, która często traktowana jest przez nich jako oczywista część Śląska, bez głębszej refleksji nad tym, że częścią województwa śląskiego stała się dopiero w 1999 roku.

Gody Żywieckie to impreza folklorystyczna, wpisana na listę Krajowego Dziedzictwa Niematerialnego, zapoczątkowana w 1969 roku, bazująca na starych zwyczajach przebierańców noworocznych, którzy kolędowali zawsze w noc sylwestrową i Nowy Rok. W czasie trwania Godów Żywieckich grupa biorąca udział w wyprawie miała okazję obserwować konkurs strzelania z bata, który ma długość ok. 3 metrów, jest coraz cieńszy, kończy się ciynioskiem i strzylockiem wykonanym z lnianych nici. Główną atrakcją jest korowód dziadów noworocznych oraz ich występy, w trakcie których można było zapoznać się z najważniejszą tradycją kolędniczą górali żywieckich – winszowaniem, czyli składaniem życzeń noworocznych, muzyką, całym spektaklem odgrywanym przez grupy kolędnicze, który ma swój charakterystyczny porządek oraz postaciami które wchodzą w skład dziadów noworocznych, m.in. konie, kominiarz, niedźwiedzie, diabły, śmierć, dziady, baba czy też ksiądz. Po zakończeniu Godów Żywieckich wszyscy udali się na wspólny, lokalny posiłek.

Udział w Godach Żywieckich to nie tylko możliwość poznania kultury regionu, ale także uczestnictwo w wyjątkowym wydarzeniu, które buduje wspólnotę i wzmacnia więzi społeczne. To chwile, które zostaną w pamięci jako niepowtarzalny kawałek Żywieckiego dziedzictwa.
Zachęcamy do odwiedzenia podstrony internetowej projektu, gdzie można zapoznać się z relacjami ze wszystkich wypraw oraz odsłuchać podcasty o historiach i legendach z terenów dzisiejszej Żywiecczyzny i zapoznać się ze śpiewnikiem góralskich pieśni.

Odpowiedz

Napisz komentarz
Twoje imię