Warsztaty dziennikarskie z Panem Bartoszem Rybczakiem

0
135

Bartosz Rybczak to członek zarządu Rady Dzielnicy Śródmieście w Gliwicach oraz dziennikarz portalu “Gliwice OdNowa”. W ramach warsztatów dziennikarskich, odbywających się cyklicznie w naszym instytucie, podzielił się swoją wiedzą dotyczącą dziennikarstwa obywatelskiego.

Spotkanie z Panem Bartoszem Rybczakiem odbyło się w dniu 19 grudnia 2022 o godzinie 13:30 w naszym Instytucie i zakończyło ono tegoroczny cykl spotkań warsztatów dziennikarskich. W czasie dwugodzinnego spotkania dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy dotyczących tego zawodu, jak i osobistych przeżyć prowadzącego związanych z pracą dziennikarską.

W pierwszej części warsztatów uczestnicy musieli odpowiedzieć na następujące pytania:

  1. Kto to jest aktywista miejski?
  2. Co to jest dziennikarstwo obywatelskie?
  3. Jaka jest rola dziennikarza obywatelskiego?
  4. Na jakie tematy pisze dziennikarz obywatelski?
  5. W jakim otoczeniu prawnym porusza się dziennikarz obywatelski?
  6. Dziennikarz obywatelski działa lokalnie czy globalnie?
  7. Jakie są podstawowe narzędzia pracy dziennikarza obywatelskiego?

W ten sposób mogliśmy nie tylko zapoznać się z użytecznymi pomocami każdego dziennikarza, ale też przypomnieć sobie, o co w ogóle chodzi w tym zawodzie.

“Dziennikarzem obywatelskim może być każdy. Niezależnie od wieku czy wykształcenia. Ważne są dobre chęci i czyste intencje”. – mówi Pan Bartosz Rybczak.

Dziennikarstwo obywatelskie to rodzaj dziennikarstwa uprawianego przez nieprofesjonalnych dziennikarzy w interesie społecznym. Wykorzystuje w tym celu Internet, zwłaszcza serwisy internetowe, oraz media społecznościowe, w których zarówno twórcami, jak i odbiorcami treści, są sami użytkownicy.

Na zakończenie dostaliśmy zaproszenie do zapoznania się ze stroną “Watchdog Polska”. Jest to strona utworzona przez polskie stowarzyszenie prowadzące działalność strażniczą. Organizacja zajmuje się m.in. dostępem do informacji publicznej i udzielaniem pomocy prawnej.

Serdecznie dziękujemy Panu Bartoszowi Rybczakowi za spotkanie!