Tydzień Trzech Kultur w Mieście Nauki

0
78

W sercu Katowic rozkwita dialog między trzema kulturami – islamem, judaizmem i chrześcijaństwem, podczas fascynującego Tygodnia Trzech Kultur w Mieście Nauki. To prawdziwa platforma wymiany poglądów i doświadczeń, która zmienia świat na lepsze.

Europejskie Miasto Nauki – to wyjątkowe wydarzenie, będące platformą dla inspirujących spotkań, prezentacji i interaktywnych doświadczeń, które celebrują potęgę nauki oraz jej wpływ na rozwój społeczeństwa. W ciągu tego wyjątkowego roku, Miejsce Nauki staje się areną dla naukowców, badaczy i pasjonatów, którzy wspólnie kształtują przyszłość poprzez współpracę, dialog i odkrycia.

Wydarzenie rozpocznie się 26 lutego 2024 roku i zakończy się 3 marca 2024 roku. Cały program jest inspirowany ciekawym zjawiskiem w europejskiej historii, a mianowicie okresem panowania Alfonsa X Mądrego, który wspierał tolerancję do różnych religii i kultur, robiąc z Hiszpanii oraz jej stolicy – Toledo, prawdziwy ośrodek naukowo-religijny. W czasach Alfonsa X Mądrego Hiszpania była miejscem, gdzie spotykali się przedstawiciele różnych kultur, w tym muzułmańscy Arabowie, żydowscy Żydzi i chrześcijańscy mieszkańcy królestwa. W jego dworze, znanym jako „Escuela de Traductores de Toledo” (Szkoła Tłumaczy w Toledo), żydzi, muzułmanie i chrześcijanie wspólnie pracowali nad tłumaczeniem starożytnych tekstów filozoficznych i naukowych.

Organizator inicjatywy – Uniwersytet Śląski w Katowicach – oferuje mnóstwo atrakcji, w tym: 

  • zwiedzanie Centrum Kultury i Dialogu „Doha”;
  • korzystanie z oryginalnych tatuaży z henny;
  • nauka podstaw języka arabskiego i hebrajskiego;
  • próba przepysznej herbaty marokańskiej;
  • koncert chóru ewangelickiego oraz gry na bandurze;
  • ciekawe wystawy, mądre wykładów i uczestnictwo w interesujących debatach.

Zachęcany się zapoznać z pełnym harmonogramem wydarzenia, który jest dostępny na stronie Uniwersytetu Śląskiego i koniecznie przyjść na wspaniałą wymianę kulturową!

Odpowiedz

Napisz komentarz
Twoje imię