Tydzień Miasta w ramach Europejskiego Miasta Nauki 2024

0
33

W sercu europejskiego tętniącego życiem miasta, nadchodzi wyjątkowy czas – Tydzień Miasta w ramach Europejskiego Miasta Nauki 2024. To siedem dni pełnych fascynujących wydarzeń, które przeniosą nas za kulisami innowacji, odkryć naukowych i nieograniczonych możliwości przyszłości.

Rok 2024 jest wyjątkowym dla Katowic, gdyż w ciągu całego roku będą one nieść za sobą tytuł Europejskiego Miasta Nauki. Jest to wspaniała wiadomość dla mieszkańców całej aglomeracji, ponieważ miasto obdarzy ich ogromną ilością wyjątkowych wydarzeń. Europejskie Miasto Nauki – to niepowtarzalne wydarzenie, które stanowi platformę dla inspirujących spotkań, fascynujących prezentacji i interaktywnych doświadczeń, podkreślając potęgę nauki oraz jej znaczenie dla postępu społeczeństwa. Przez cały ten wyjątkowy rok, Miejsce Nauki przekształca się w arenę, na której naukowcy, badacze i entuzjaści wspólnie modelują przyszłość poprzez współpracę, dialog i odkrycia.

Miasto odgrywa ogromną rolę w życiu mnóstwa ludzi. To miejsce, które nie tylko dostarcza nam możliwości rozwoju społecznego, kulturalnego i zawodowego, ale także stawia przed nami wyzwania, na których tle kształtuje się nasza indywidualna i zbiorowa tożsamość. W mieście każda ulica, plac czy nawet najmniejszy zaułek jest sceną, na której rozgrywa się nasze życie. To tutaj ukryte są historie, nadające naszej podróży niepowtarzalny charakter. Wzajemnie na siebie oddziaływując, miasto i człowiek są w ciągłym poznawaniu siebie, aby razem się rozwijać.

W trakcie Tygodnia Miasta, który przypada na dni 18-24 marca, odbędzie się panel naukowy zorganizowany przez Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych, pod przewodnictwem dr. hab. Roberta Pyki, profesora na Uniwersytecie Śląskim. Wydarzenie zgromadzi zarówno badaczy z Polski, jak i z zagranicy, tworząc płodne środowisko do wymiany wiedzy i doświadczeń. 

Nie zabraknie także debaty aktywistów miejskich pt. „Jak z oddola naprawić miasto”, prowadzonej przez Adriana Chorębałę, dyrektora Ronda Sztuki. W trakcie dyskusji uczestnicy będą zadawać pytania dotyczące roli mieszkańców w kształtowaniu życia miejskiego i wpływania na jego poprawę. 

Tematem kolejnej debaty, „Wspólnota. Mieszkańcy. Metropolia”, będzie dyskusja na temat wspólnoty między artystami, naukowcami a lokalnymi politykami. Celem jest zastanowienie się, czy mieszkańcy konurbacji górnośląskiej faktycznie tworzą wspólnotę metropolitalną. Wydarzenia te stanowią integralną część programu, który skupia się na rozmaitych aspektach życia miejskiego i roli społeczności w kształtowaniu przyszłości miast.
Po więcej informacji zapraszamy na stronę Uniwersytetu Śląskiego, gdzie, również, można sprawdzić tematykę następnych tygodni w Mieście Nauki.

Odpowiedz

Napisz komentarz
Twoje imię