Konferencja “Nauka jest Kobietą” w Planetarium Śląskim

0
47

W Planetarium Śląskim szykuje się wyjątkowe wydarzenie, które na chwilę zamieni niebo na scenę naukowych inspiracji – konferencja „Nauka jest Kobietą”. To spotkanie dedykowane silnym i utalentowanym kobietom w świecie nauki, które w jednym miejscu połączą siły, by dzielić się swoimi pasjami i doświadczeniami.

W wiekach, gdy kobiety miały ograniczony dostęp do edukacji, kilka wyjątkowych postaci przełamało bariery, zdobywając wiedzę i dokonując znaczących osiągnięć. Maria Skłodowska-Curie, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, to ikona nauki, której prace nad promieniotwórczością i odkrycie pierwiastków polonu i radu otworzyły nowe horyzonty w fizyce i chemii. W dziedzinie matematyki w XVIII wieku Sophie Germain udowodniła, że kobiety mogą równie skutecznie konkurować w abstrakcyjnych dziedzinach nauki. Ada Lovelace, uważana za pierwszą programistkę w historii, odegrała kluczową rolę w rozwinięciu koncepcji algorytmów, co przyczyniło się do późniejszego rozwoju informatyki.

Takie znane postaci służą inspiracją dla młodszych pokoleń, a konferencja przyczynia się do pielęgnacji dziedzictwa tych wyjątkowych postaci oraz kultywowania duchy innowacyjności, który jest czynnikiem napędowym rozwoju. 

Planetarium – Śląski Park Nauki serdecznie zaprasza na drugą edycję spotkania z wspaniałymi polskimi naukowcami, którzy podzielą się swoją pasją związaną z różnymi dziedzinami nauki. W ramach obchodów Tygodnia Kosmicznego w Europejskim Mieście Nauki Katowice 2024, w dniu 9 marca, w Sali Idei będzie okazja do wysłuchania prezentacji i spotkania z dr Anną Fogtman, dr Aleksandrą Hamanowicz, Agatą Szkodzińską, dr Anną Łosiak oraz Wiktorią Dziadułą. 

Harmonogram spotkania w Sali Idei obejmuje fascynujące prelekcje polskich naukowców, które dotyczą tematów takich jak ochrona przed promieniowaniem kosmicznym, niezwykłe przygody Teleskopu Jamesa Webba, pulsary jako latarnie morskie Wszechświata, badanie malowniczego krateru Barringera w Arizonie oraz przyszłość budownictwa pozaziemskiego, prezentowana przez Wiktorię Dziadułę. Z dokładnymi godzinami wykładów można się zapoznać na stronie wydarzenia na Facebook.

Gorąco zapraszamy na inspirujące spotkanie pełne kosmicznej wiedzy!

Odpowiedz

Napisz komentarz
Twoje imię