Tradycja, muzyka i smak regionu, kolejna edycja Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

0
69

Tydzień Kultury Beskidzkiej to coroczna impreza, która ma na celu promowanie i kultywowanie folkloru beskidzkiego. Podczas tego tygodnia organizowane są różne wydarzenia, takie jak koncerty, wystawy, warsztaty i prezentacje, które umożliwiają uczestnikom zapoznanie się z bogactwem kultury beskidzkiej.

Już 29 lipca w Wiśle po raz kolejny, już sześćdziesiąty, rozpocznie się Tydzień Kultury Beskidzkiej. To właśnie tutaj, w Perle Beskidów, odbyło się pierwsze TKB i nieustannie tradycyjna kultura ludowa znajduje swoje miejsce w wiślańskim amfiteatrze, na Placu Hoffa i w całym mieście. 60. Tydzień Kultury Beskidzkiej w Wiśle rozpocznie się od pięknego inauguracyjnego korowodu w sobotę, 29 lipca. Podczas przemarszu zobaczymy, jak piękna i ważna jest dzisiaj kultura ludowa całego świata. Tradycyjnie już występy będą odbywały się na dwóch scenach – do południa na Placu Hoffa, a wieczorami w wiślańskim amfiteatrze im. Stanisława Hadyny. Tydzień Kultury Beskidzkiej to gigantyczne przedsięwzięcie, które w środku lata zawładnie Beskidami. Imprezy zawitają do pięciu miast na wspaniałych estradach: Wisła, Szczyrk, Żywiec, Maków Podhalański i Oświęcim, gdzie przez dziewięć kolejnych dni odbywać będą się kilkugodzinne koncerty oraz krótkie koncerty na rynkach i uliczne korowody zespołów.

60. Tydzień Kultury Beskidzkiej w Wiśle to w tym roku także przywołanie w pamięci tych, którzy sześćdziesiąt lat temu, właśnie w Wiśle, podjęli trud zachowania kultury folklorystycznej. Program 60. TKB to zatem powrót do tradycji, ale także łączenie jej z nowoczesnym podejściem. 

Kultura ludowa jest piękna i ważna, reprezentuje dziedzictwo kulturowe danego regionu i narodu, stanowi również część dziedzictwa narodowego i pomaga zachować tożsamość kulturową danego narodu. Dzięki kulturze ludowej można poznać historię i tradycje danego regionu, co pozwala lepiej zrozumieć jego mieszkańców i ich wartości. Dlatego warto przyjść na Tydzień Kultury Beskidzkiej i na własne oczy przekonać się jak bogata i różnorodna jest kultura beskidzka.