Szlakami Lokalnych Historii

0
240

Wielu młodych ludzi nie zna regionalnych zabytków i historycznych miejsc. To wnioski z badania, przeprowadzonego przez grupę młodych działaczy, które stały się asumptem do stworzenia projektu Szlaki Lokalnych Historii. 

Naszymi działaniami chcieliśmy zwiększyć wiedzę młodych ludzi na temat historycznych miejsc dziedzictwa w naszej okolicy

— mówi Artur Tyński, członek grupy inicjatywnej.

Sądzimy, że znajomość takich miejsc jak były hotel Lomnitz w Bytomiu jest podstawą kształtowania tożsamości historycznej

— dodaje Bartłomiej Malik.

W projekcie wzięła udział grupa młodych mieszkańców — głównie z Zabrza, Bytomia i Tarnowskich Gór. W ramach zaplanowanych działań przeprowadzono wycieczki i spacery badawcze, które prowadzone były przez Przewodników Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

W Tarnowskich Górach prelekcję połączono ze zwiedzaniem centrum miasta z kubkiem gorącej herbaty w ręku. Uczestnicy mieli także okazję poznawać specyfikę pracy w kopalni podczas wizyty w Kopalni Srebra. W Zabrzu udało się nawet zjechać pod ziemię, by poznać historię kopalni Guido. Ostatnim punktem na projektowej mapie był Bytom, gdzie do zwiedzania przewidziano, oprócz historycznego centrum, także Pałac w Miechowicach i Wzgórze św. Małgorzaty.

Kolejnym krokiem w ramach projektu Szlaki Lokalnych Historii było wytyczenie miejsca do kampanii promocyjnej — wybór padł na Tarnowskie Góry. Dzięki współpracy z Muzeum w Tarnowskich Górach organizatorzy mogli wnieść swój wkład w proces powstawania serii tablic pamiątkowych, które zawisły na historycznych budynkach w mieście. 

W ramach wspomnianej kampanii, propagującej wiedzę historyczną wśród mieszkańców, członkowie grupy inicjatywnej zaprojektowali i wydrukowali kartki okolicznościowe, zawierające archiwalne zdjęcia ważnych miejsc w mieście wraz z krótkim opisem.

Organizatorzy planują kontynuowanie działalności — już teraz ich profil na Instagramie, noszący nazwę Szlaki Lokalnych Historii, śledzi kilkaset osób.