Szkolenie z pierwszej pomocy oraz przygotowanie do wyjścia w góry!

0
11

W ramach projektu „Na Żywiecczyznę Wróć” nie tylko odkrywamy piękno Beskidów, ale również uczymy się, jak zadbać o bezpieczeństwo podczas górskich wypraw. Szkolenie z pierwszej pomocy i przygotowanie do wyjścia w góry stało się elementem tej przygody. 

Na Żywiecczyznę wróć – to projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+, który ma na celu przybliżenie kultury żywieckiej rdzennym obywatelom Śląska. Mieszkańcy konurbacji śląskiej niewiele wiedzą o kulturze i historii Żywiecczyzny, która często traktowana jest przez nich jako oczywista część Śląska, bez głębszej refleksji nad tym, że częścią województwa śląskiego stała się dopiero w 1999 roku.

Uczestnicy spotkali, aby dobrze przygotować do wyjścia w góry. Pomimo tego, że niektórzy mieli bogate doświadczenie związane z górskimi wyprawami, uznano, że wszystkim przyda się przypomnieć najważniejsze zasady bezpieczeństwa Wędrując po górskich szlakach bardzo ważne jest, aby w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu potrafić zareagować w odpowiedni sposób i umieć udzielić pierwszej pomocy, oraz mieć świadomość tego, jak w górach się zachować. Odpowiedni ubiór i ekwipunek, reakcja na spotkanie z dzikim zwierzęciem, podjęcie odpowiednich kroków w momencie odłączenia się od grupy czy zgubienia się to podstawa. Dlatego też odbyło się szkolenie z pierwszej pomocy oraz postępowania podczas wycieczki w góry.

W trakcie szkolenia uczestnicy nie tylko zdobywają umiejętności, które mogą się przydać w sytuacjach kryzysowych, ale również uczą się szacunku do górskiej przyrody i zasad odpowiedzialnego turysty. 
Zachęcamy do odwiedzenia podstrony internetowej projektu, gdzie można zapoznać się z relacjami ze wszystkich wypraw oraz odsłuchać podcasty o historiach i legendach z terenów dzisiejszej Żywiecczyzny i zapoznać się ze śpiewnikiem góralskich pieśni.