Świąteczna rajza po Elektrociepłowni Zabrze z Halą Maszyn

0
62

W środku przemysłowej dżungli, wśród stalowych konstrukcji i potężnych maszyn, skrywa się miejsce, gdzie magia Świąt łączy się z technologią. Elektrociepłownia Zabrze, zazwyczaj kojarzona z produkcją energii, otwiera swoje bramy na niecodzienną Świąteczną Rajzę, aby przybliżyć mieszkańcom Zabrza tajemnicę świątecznego uroku między maszynami.

Rok temu, z okazji 125-lecia Elektrowni, została ona przekazana miastu Zabrze, które dba o jej rewitalizację i przekształcenie poprzemysłowe. Stowarzyszenie WRAZIDLOK wychodzi z inicjatywą świątecznego spaceru po starej budowli, która jest ważnym punktem na  mapie dziedzictwa przemysłowego Górnego Śląska. Najstarsza elektrociepłownia na terenach dzisiejszej Polski to monumentalny gmach większy niż Zamek w Malborku.

Podczas zwiedzania, które potrwa około godziny, można będzie zapoznać się z Biurem Zarządu oraz Halą maszyn, które stanowią główną wartość Elektrociepłowni. Rajza po Elektrociepłowni ZABRZE odbędzie się w sobotę 23.12.2023 r. od godz. 9.00. Przy większym zainteresowaniu, dodatkowe zwiedzania odbędą się w kolejnych godzinach. Zgłoszenia udziału można przysłać mailem na adres: emagnaci@gmail.com. Przypominamy, że podczas udziału w zwiedzaniu koniecznie jest przezstrzeganie zasad bezpieczeństwa oraz odpowiednio się ubrać – założyć buty na grubej podeszwie oraz odpowiedni strój. 

Zwiedzanie poprowadzą Łukasz Zimnoch oraz Józef Krzyk. Pierwszy – to Prezes Stowarzyszenia WRAZIDLOK, pomysłodawca Szlaku Magnatów Przemysłowych, realizator widowisk multimedialnych w tym mappingowych, koncertów, pokazów mody, rzecznik prasowy koncernu energetycznego, wyróżniony nagrodami indywidualnymi za osiągnięcia w obszarze Public Relations. Autor dwóch książek, stypendysta marszałkowski w 2022 r. w dziedzinie kultury. W 2022 r. otrzymał „Grację” nagrodę gminy Świerklaniec przyznawaną za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej. W 2022 r. otrzymał także dyplom Marszałka Województwa Śląskiego za zasługi w rozwoju turystyki. Natomiast drugi – to historyk i publicysta. Autor i współautor kilku książek dotyczących Górnego Śląska, m.in. Korfanty. Silna Bestia, Wojna papierowa, Spacerownik powstańczy, Szałfynster.

Gorąco zachęcamy na spacer w przestrzeni perły śląskiego przemysłu!

Odpowiedz

Napisz komentarz
Twoje imię