Spotkanie z Julią Fiedorczuk i Forrestem Ganderem w Zagłębiowskiej Mediatece

0
141

W ramach trzeciej edycji Festiwalu Przestrzeń Słowa odbędzie się spotkanie, w czasie którego wystąpią: Forrest Gander, amerykański pisarz, poeta, tłumacz i eseista oraz Julia Fiedorczuk, polska pisarka, poetka i tłumaczka, uznawana za jedną z najważniejszych postaci współczesnej literatury w naszym kraju.

28 października 2023 roku o godzinie 18:00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki w Sosnowcu odbędzie się spotkanie zatytułowane “Wybudzanie ziemi – ekoliteratura czy literatura krzyku?”. Tematem przewodnim spotkania będzie literatura zaangażowana w ochronę naszej planety, odnosząca się do niesamowitości otaczającej nas przyrody.

W spotkaniu udział weźmie amerykański literat Forrest Gander, najbardziej znany ze swych tomów poezji, a przede wszystkim z tomiku Be with z 2018 roku, za który otrzymał nagrodę Pulitzera. Gander w swojej poezji skupia się przede wszystkim na krajobrazie, który jest źródłem akcji w jego wierszach.

Na spotkaniu pojawi się także polska pisarka, poetka, tłumaczka i krytyczka literacka Julia Fiedorczuk. Pochodząca z warszawy autorka ma w swoim dorobku m.in. powieść Nieważkość, za którą została nominowana do Nagrody Literackiej “Nike”. W 2018 roku Fiedorczuk otrzymała Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej za tom Psalmy. Razem z Filipem Springerem założyła też Szkołę Ekopoetyki przy instytucie reportażu.

Wybudzanie ziemi to spotkanie odbywające się w ramach całorocznego międzynarodowego cyklu wydarzeń artystycznych Przestrzeń Słowa. Honorowy patronat nad festiwalem objęli: Prezydent Sosnowca – Arkadiusz Chęciński oraz Rektor Uniwersytetu Śląskiego – prof. Ryszard Koziołek. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Wszystkie informacje odnośnie spotkania dostępne są na stronie Zagłębiowskiej Mediateki: Julia Fiedorczuk, Forrest Gander (USA) – wybudzanie ziemi [28.10.2023]

Odpowiedz

Napisz komentarz
Twoje imię