Sierpniowe atrakcje w Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA

0
109

Wcześniej pisaliśmy już o nocnym zwiedzaniu Muzeum, jednak Walcownia przygotowuje swoim gościom również inne formy spędzania czasu – spójrzmy za ściany zakładu i zobaczmy, jakie atrakcje oferuje nam przemysłowa hala. 

Nocna Szychta to nocne zwiedzanie Walcowni z Nadmistrzem Januszem Stolorzem. To tu rozpoczął się cykl wycieczek “Ślązak w trasie”. Podczas zwiedzania, zobaczyć można rozruch maszyn, między innymi walcarkę wykańczającę Gryfna Frelka, jedyne takie urządzenie w Polsce oraz szereg mniejszych maszyn wykańczających, takich jak wytłaczarka do kubków bateryjnych czy nożyca gilotynowa. Podczas zwiedzania, opisana będzie w szczegółach również praca maszyny parowej – kluczowej maszyny dla rewolucji przemysłowej. Następne zwiedzanie odbędzie się 12 sierpnia o godzinie 21:00.

Nie tylko maszynami żyje Muzeum. W sobotę, 20 sierpnia w godzinach 12:00-13:30 odbędą się warsztaty edukacyjne dla dzieci w wieku 5-12 lat z techniki kolażu. Słowo kolaż pochodzi z języka francuskiego (collage) i oznacza przyklejanie. Jest to technika plastyczna, która polega na komponowaniu obrazu z różnych materiałów, np. kawałków tkanin, drewna, ilustracji gazetowych, reprodukcji, fotografii, a także drobnych przedmiotów codziennego użytku. Po przyklejeniu ich na wybrane podłoże (np. płótno, papier) można dokonać ostatecznej korekty za pomocą farb, piórka, pisaka, ołówka, a nawet zwykłego długopisu. Uczestnicy warsztatu będą szlifować swoje umiejętności na historycznych kopiach planów i rzutach architektonicznych Muzeum Walcownia.

Trzecią atrakcją, dostępną dla zwiedzających w sierpniu, będzie Rozruch Maszyn. Imponujące widowisko przedstawi pokaz pracy ciągu technologicznego do produkcji blach cynkowych, a atmosferę dawnych lat zapewni przemysłowa muzyka. Pokaz planowany jest na niedzielę 28 sierpnia o godzinie 12:00.