Rozmowa z Jolantą Wadowską-Król

0
191

17 maja 2022 roku o godzinie 17:30 na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego odbędzie się spotkanie pt. „Najciężej chorzy mieszkali bardzo blisko huty…”. Rozmowę z Jolantą Wadowską-Król, doktor honoris causa UŚ, oraz z dr. hab. n. med. Krzysztofem Siemianowiczem poprowadzi prof. dr hab. Irena Lipowicz.

Jolanta Wadowska-Król, znana również jako Matka Boska Szopienicka, w latach 70. była pediatrą w przychodni w Dąbrówce Małej. Pisząc swoją pracę doktorską, jako jedna z pierwszych odkryła objawy ołowicy u pacjentów mieszkających w sąsiedztwie ówczesnej Huty Metali Nieżelaznych „Szopienice”, które emitowały znaczne ilości nieoczyszczonych spalin z wytopu cynku. W tajemnicy przed władzami przebadała około 5 tysięcy dzieci mieszkających w sąsiedztwie huty w zaledwie trzy miesiące. Jej badania ujawniły ogromną skalę tego problemu. Władze uczelni i ówczesny rektor Śląskiej Akademii Medycznej, mimo wysokiej oceny promotora, nie dopuściły do obrony doktoratu ani publikacji otrzymanych wyników.

Pomimo tego Wadowska-Król nie przerwała badań i dzięki jej staraniom zorganizowano leczenie tysięcy dzieci dotkniętych zagrożeniem ołowicy w sanatoriach w Istebnej i Rabce. W 1975 r. Miejska Rada Narodowa w Katowicach zdecydowała o rozbiórce domów stojących najbliżej komina huty.

Spotkanie z Jolantą Wadowską-Król oraz z Krzysztofem Siemianowiczem będzie pełne ciekawych tematów. Serdecznie zapraszamy państwa w najbliższy wtorek do auli im. A. Pawlikowskiego (B.1.1) na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Uniwersytecka 4, Katowice). Wstęp jest darmowy.

Spotkanie organizowane jest przez Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Odpowiedz

Napisz komentarz
Twoje imię